Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
akcja
03.11.2007 20:56

Stolica: Akcja wydobycia wraku awionetki z Wisły przerwana na noc

(dochodzi informacja o przerwaniu akcji)

Podziel się
Dodaj komentarz

(dochodzi informacja o przerwaniu akcji)

3.11.Warszawa (PAP) - W sobotę wieczorem przerwano trwającą od rana akcję wydobywania z Wisły awionetki, która wodowała tam we wrześniu. W wyniku wypadku zginął pilot maszyny. Akcja, którą prowadzi legionowski WOPR, zostanie ponownie wszczęta w niedzielę rano.

Wydobycie wraku jest niezbędne, aby Komisja Badania Wypadków Lotniczych i prokuratura mogły ustalić, co było przyczyną wypadku.

Zdarzenie miało miejsce w połowie września - pilot awionetki typu Cessna awaryjnie wodował na Wiśle w Warszawie w rejonie Kanału Żerańskiego. Według relacji świadków zdarzenia i pilota innej awionetki, mężczyzna starał się dopłynąć do kępy drzew. Jego zwłoki odnaleziono kilka dni później. 23 września strażacy przerwali próby wydobycia z Wisły wraku awionetki.

Akcja rozpoczęła się w sobotę wczesnym rankiem. Pracowało przy niej kilkanaście osób.

Kierujący akcją wiceprzewodniczący Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych Maciej Lasek powiedział PAP, że akcję przerwano z powodu późnej pory i potrzeby uzupełnienia wyposażenia - chodzi o powietrze w butlach nurków.

Zaznaczył, że w niedzielę ok. godz. 8.30 akcja zostanie wznowiona. Najpierw - jak mówił - samolot ma być odmulony, obecnie jest bowiem zanurzony w ok. 40 centymetrowej warstwie piachu i mułu. Kiedy wrak zacznie unosić się na wodzie, zostanie przeholowany do portu i tam wydobyty z wody.

Wraku do tej pory nie wyciągnięto, ze względu na spór między Ministerstwem Transportu i Komisją Badania Wypadków Lotniczych o finansowanie przedsięwzięcia. Pieniędzy na ten cel nie chciał wyłożyć ani resort, któremu podlegała komisja, ani ubezpieczyciel.

W końcu rodzina zmarłego pilota złożyła ofertę pokrycia kosztów wydobycia wraku, ale okazało się to niezgodne z procedurami. Jak dowiedziało się radio RMF, pieniądze na pokrycie kosztów wydobycia awionetki wyłoży ubezpieczyciel, a część będzie pochodziła od osób prywatnych i z budżetu prokuratury. (PAP)

mrt/ ann/ malk/

Tagi: akcja, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz