Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Stolica: AMW chce sprzedać zabytkowe budynki z ul. Szwedzkiej

0
Podziel się:

Agencja Mienia Wojskowego wystawiła na sprzedaż nieruchomość zlokalizowaną
na warszawskiej Pradze-Północ, gdzie znajdują się m.in. zabytkowe budynki w tym praska stalownia i
zbrojownia.

Agencja Mienia Wojskowego wystawiła na sprzedaż nieruchomość zlokalizowaną na warszawskiej Pradze-Północ, gdzie znajdują się m.in. zabytkowe budynki w tym praska stalownia i zbrojownia.

Działka o powierzchni prawie 5,6 ha leży w kwartale ulic: Szwedzka, Stalowa i Al. Solidarności.

Część nieruchomości została wpisana do rejestru zabytków jako dobro kultury - m.in. budynki z dziewiętnastego wieku wchodzące w skład Stalowni Praskiej oraz podziemne obiekty i urządzenia doświadczalnej podziemnej produkcji zbrojeniowej z okresu międzywojennego. Wpisem do rejestru objęty jest także m.in. system podziemnych korytarzy, a także murowane ogrodzenie.

Pod terenem znajdują się częściowo tylko zbadane chodniki i tunele; w większości są dziś niedostępne. AMW przyznaje, że prawdopodobnie pod dawną "stalownią" są pomieszczenia dotychczas nieodkryte i nieinwentaryzowane.

W skład nieruchomości wchodzą m.in. była wartownia z 1930 r.; magazyny z 1900 r., 1926 r. i 1930 r.; zbudowana na początku dwudziestego wieku była hala sportowa oraz warsztat, pełniący początkowo rolę kaplicy; budynki koszarowe oraz dawny klub wojskowy z 1945 r.

Przeznaczenie nieruchomości to budownictwo mieszkaniowe i biurowe, handel, usługi, rozrywka i kultura. Przetarg 26 października; cena wywoławcza - 47 mln zł.

Powołana w 1996 roku AMW zajmuje się sprzedażą zbędnych nieruchomości oraz rzeczy ruchomych MON, a także zakupami dla wojska. Zyski Agencji zasilają fundusz modernizacji armii. W 2009 r. AMW uzyskała prawie 238 mln zł przychodów.(PAP)

ktl/ wkr/ jbr/

wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)