Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Stolica: Autobusy "ogórki" ruszą w miasto podczas Nocy Muzeów

0
Podziel się:

20 autobusów "ogórków" będzie kursować ulicami Warszawy podczas Nocy
Muzeów. Pojazdy przyjadą z różnych rejonów Polski, jeden z Czech. Wcześniej odbędzie się ich
wystawa i parada.

20 autobusów "ogórków" będzie kursować ulicami Warszawy podczas Nocy Muzeów. Pojazdy przyjadą z różnych rejonów Polski, jeden z Czech. Wcześniej odbędzie się ich wystawa i parada.

Podczas Nocy Muzeów pasażerów bezpłatnie będzie wozić 65 pojazdów. "Ogórki" będą kursować linią A (oznaczenia nawiązują do linii ostatecznie wycofanych ze stolicy w październiku 1993 r.) na trasie: ul. Bielańska (pętla), Trakt Królewski i Al. Jerozolimskie, pl. Narutowicza.

Prezes Klubu Miłośników Komunikacji Miejskiej Robert Człapiński przypomniał, że "ogórki" to zwyczajowa nazwa Jelczy produkowanych w Polsce na czechosłowackiej licencji. "W latach 70. w Polsce były podporą komunikacji międzymiastowej i miejskiej" - powiedział.

Dodał, że pojazdy tego typu jeździły po polskich drogach jeszcze w latach 90. "Wycofywane z użytkowania trafiały na złom. Część została ocalona przez stowarzyszenia komunikacyjne i prywatne osoby" - powiedział.

Człapiński dodał, że autobusy przyjadą z różnych rejonów Polski, jeden z Czech. "+Ogórki+ cieszą się dużą sympatią, gdyż przypominają klimat dawnych lat. Podczas pierwszej Nocy Muzeów kolejka do autobusów była dłuższa niż do muzeów" - dodał.

W tym roku główną pętlę linii muzealnych, w związku z budową II linii metra, przeniesiono z pl. Bankowego na ul. Bielańską na wysokości al. Solidarności i pl. Teatralnego.

O godz. 11 w sobotę na pętli rozpocznie się wystawa 20 zabytkowych autobusów. Oprócz "ogórków" będzie można obejrzeć wycofywane z użytku ikarusy i jelcze młodszej generacji.

O godz. 13 autobusy paradą przejadą ulicami stolicy. Ruszą z ul. Bielańskiej i przejadą przez Krakowskie Przedmieście, Tamkę, most Świętokrzyski, Wybrzeże Szczecińskie, Wał Miedzeszyński, most Łazienkowski, Wisłostradę, ul. Krasińskiego do pl. Wilsona. Ci, którzy chcą wziąć udział w przejażdżce, powinni wsiąść na pętli, gdyż na trasie nie przewidziano przystanków.

O godz. 18.30 autobusy ruszą w miasto.

Na pl. Narutowicza powstanie "Muzeum na szynach", gdzie będzie można zobaczyć pojazdy, jakie woziły mieszkańców stolicy nawet 100 lat temu. Stąd ruszy tramwajowa linia M, której trasa biegnie koło Muzeum Powstania Warszawskiego, aleją Solidarności na Pragę. Wśród tramwajów obsługujących tę linię pojawią się wagony zabytkowe, a także powoli wypierane przez Swingi wagony 13N - tzw. "parówki".

Podczas "Nocy Muzeów" wybrane autobusy linii nocnych będą kursowały z większą częstotliwością. Do godz. 2 wydłużono czas kursowania tramwajów linii 4 i 24 oraz autobusów linii 520.

Podczas Kolejowej Nocy Muzeów będzie można zajrzeć do parowozowni Skierniewice oraz zwiedzić muzeum zabytkowej Kolei Wąskotorowej Rogów-Rawa-Biała. Wszystkich chętnych dowiozą bezpłatne pociągi. Pociąg Intercity z dworca Warszawa Centralna wyruszy do Skierniewic o godz. 17.55. Szczegółowe informacje www.kolejrogowska.pl.

W Warszawie pierwsza Noc Muzeów odbyła się w 2004 roku. Rok później do akcji włączył się Klub Miłośników Komunikacji Miejskiej, który wystawił dwa ogórki kursujące na jednej linii. Dwa lata później do stolicy przyjechało kilkanaście zabytkowych pojazdów - tak zapoczątkowano tzw. zlot ogórków.

Podczas "Nocy Muzeów" przed zwiedzającymi podwoje otworzy ponad 200 instytucji w stolicy. Motywem przewodnim warszawskiej nocy będzie w tym roku twórczość Bolesława Prusa. (PAP)

kno/ malk/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)