Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Stolica: Bliżej wydania brakujących pozwoleń na budowę stacji metra

0
Podziel się

Stołeczny ratusz dostarczył w czwartek wojewodzie mazowieckiemu dokumenty
niezbędne do wszczęcia procedury wydania ostatnich trzech pozwoleń na budowę stacji II linii metra.
Wojewoda zażądał ich ponad trzy miesiące temu.

bEgoBDfV

Stołeczny ratusz dostarczył w czwartek wojewodzie mazowieckiemu dokumenty niezbędne do wszczęcia procedury wydania ostatnich trzech pozwoleń na budowę stacji II linii metra. Wojewoda zażądał ich ponad trzy miesiące temu.

Jak powiedziała PAP rzecznik wojewody Ivetta Biały, warszawski ratusz dostarczył dokumenty, których brak uniemożliwiał wszczęcie procedury zmierzającej do wydania ostatnich trzech pozwoleń na budowę stacji II linii metra. Chodzi o stacje Rondo ONZ, Świętokrzyska i Dworzec Wileński.

"Jeszcze w czwartek zostanie wszczęta procedura dotycząca stacji Rondo ONZ, a w kolejnych dniach - dwóch pozostałych" - zapewniła.

bEgoBDfX

Zgodnie z prawem po złożeniu kompletnej dokumentacji wojewoda ma 65 dni na wydanie brakujących pozwoleń na budowę stacji. Biały oceniła jednak, że zostaną one wydane prawdopodobnie do końca tego miesiąca.

Wnioski o wydanie pozwoleń miasto skierowało do wojewody na początku roku. Pod koniec stycznia urzędnicy wojewody uznali jednak, że są one niekompletne i zażądali ich uzupełnienia. Chodziło m.in. o uzgodnienia konserwatorskie dotyczące zagrożeń dla zabytkowych obiektów. Przed Wielkanocą ratusz ponownie złożył dokumentację, jednak okazało się, że nadal jest ona niekompletna. Nieprzekraczalny termin na jej uzupełnienie wojewoda wyznaczył ratuszowi na czwartek.

Pozwolenia na budowę stacji Świętokrzyska, Rondo ONZ i Dworzec Wileński to ostatnie, których brakuje. Pozostałe cztery - te na budowę stacji Rondo Daszyńskiego, Nowy Świat, Powiśle i Stadion, a także szybów startowych, którymi pod ziemię trafią tarcze drążące tunele, już zostały wydane. Okręgowy Urząd Górniczy w Warszawie pod koniec kwietnia zatwierdził też plan drążenia tuneli II linii podziemnej kolejki oraz budowy łącznika z I linią, który ma powstać przy stacji Świętokrzyska.

Harmonogram budowy centralnego odcinka II linii podziemnej kolejki, który ratusz przedstawił w grudniu 2009 r., przewidywał rozpoczęcie drążenia tuneli na początek tego roku. Do tego czasu miały być gotowe wykopy na krańcowych stacjach - Rondo Daszyńskiego i Dworzec Wileński.

bEgoBDgd

Miasto planuje zmiany w harmonogramie; są one konieczne m.in. ze względu na mistrzostwa Euro 2012, podczas których Praga nie może być rozkopana. W umowie na budowę metra miasto zastrzegło, że skrzyżowanie ul. Targowej i Al. Solidarności podczas mistrzostw będzie przejezdne.

Mateusz Witczyński z konsorcjum budującego metro powiedział w czwartek PAP, że tarcze, które wydrążą tunele kolejki, wystartują prawdopodobnie jesienią. W połowie maja ma nastąpić ich odbiór techniczny u producenta, później zostaną rozmontowane i dopiero wtedy trafią do Warszawy. Cała operacja ma potrwać pięć miesięcy.

Szczegóły na temat zmian w harmonogramie budowy mają być znane dopiero za kilka tygodni, jednak Agnieszka Kłąb z wydziału prasowego ratusza powiedziała PAP, że władzom miasta zależy, by obecnie przewidywany termin zakończenia budowy metra, czyli październik 2013 r., został "mniej więcej" dotrzymany.

Umowę na projekt i budowę centralnego odcinka II linii metra ratusz podpisał z włosko-turecko-polskim konsorcjum Astaldi, Gulermak i PBDiM Mińsk Mazowiecki w październiku 2009 r. Odcinek ten ma mieć 6,1 km i połączyć dwa brzegi Wisły. Koszt inwestycji to 4,17 mld zł.

bEgoBDge

W połowie lipca ub.r. stołeczny ratusz złożył w Centrum Unijnych Projektów Transportowych wniosek o dofinansowanie ze środków wspólnotowych budowy centralnego odcinka i prac projektowych całej II linii metra, a także zakupu 20 wagonów, które mają ją obsługiwać. Wniosek opiewa w sumie na 5,3 mld zł, a dofinansowanie ma wynieść 2,9 mld zł. Projekt znajduje się na liście projektów kluczowych.

Umowę na dostawę 35 pociągów Metro Warszawskie podpisało na początku lutego z konsorcjum Siemensa i Newagu. Pierwsze składy Inspiro mają trafić do stolicy w czwartym kwartale 2012 r., a ostatnie - rok później. Wartość umowy to 1 mld 69 mln zł netto. 20 nowych składów ma obsługiwać II linię podziemnej kolejki, a pozostałe - pierwszą, istniejącą.

Mariusz Wachowicz (PAP)

mca/ abr/ ura/

bEgoBDgy
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)