Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Stolica: Centrum informacyjne dla obywateli Ukrainy

0
Podziel się:

#
Dochodzą informacje z konferencji prasowej
#

# Dochodzą informacje z konferencji prasowej #

21.02. Warszawa (PAP) - Od piątku przy ul. Nowy Świat 63 w Warszawie działa centrum informacyjne dla obywateli Ukrainy. Mogą oni tam uzyskać pomoc prawną i psychologiczną oraz informacje m.in. o opiece medycznej, socjalnej, a także wsparcie tłumaczy.

Utworzenie centrum to wspólna inicjatywa wojewody mazowieckiego Jacka Kozłowskiego i prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz.

Lokal dla centrum wraz z wyposażeniem i infrastrukturą teleinformatyczną udostępnił stołeczny ratusz. "Sytuacja u naszych wschodnich sąsiadów jest nadal zła. Chcemy, aby ci, którzy muszą schronić się poza granicami Ukrainy, mieli do dyspozycji miejsce, w którym uzyskają poradę prawną, informację o polskich przepisach imigracyjnych czy po prostu wsparcie psychologa. Naszymi partnerami są organizacje pozarządowe, które bardzo zaangażowały się w ten projekt" - powiedziała prezydent Warszawy.

Według zapowiedzi urzędników wydział ds. spraw cudzoziemców Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego będzie udzielał obywatelom Ukrainy informacji o przepisach i procedurach dotyczących możliwości legalizacji pobytu - m.in.: o przedłużeniu wizy, zezwoleniach na zamieszkanie na czas oznaczony, osiedlenie się czy pobyt rezydenta długoterminowego Unii Europejskiej. Z kolei funkcjonariusze Straży Granicznej będą informować o możliwości ubiegania się o ochronę międzynarodową, w tym składania wniosków o nadanie statusu uchodźcy.

"Pracownicy wydziału ds. cudzoziemców Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego udzielają informacji o różnych wariantach przedłużania legalnego pobytu nawet jeżeli komuś się skończyła wiza, a ma obawy, żeby wracać na Ukrainę (...). Można też zainicjować tzw. procedurę uchodźczą, która warunkuje możliwość otrzymania pomocy finansowej i medycznej na koszt państwa polskiego" - wyjaśnił Kozłowski podczas konferencji prasowej, która w piątek odbyła się w centrum informacyjnym.

Jak oceniła w rozmowie z PAP Marija Jakubowycz z Fundacji Ternopilskiej, która pomaga imigrantom, taka pomoc jest bardzo potrzebna.

"Myślę, że najwięcej ludzi przyjdzie do centrum w niedzielę. Ukraińcy, którzy przyjechali do pracy lub na studia, będą mieli dzień wolny, pójdą do cerkwi, a tam przekażą, jeden drugiemu, że funkcjonuje takie centrum" - powiedziała Jakubowycz. Sama przyszła do centrum, by dowiedzieć się, jak najwięcej o możliwościach wsparcia dla swoich rodaków w Polsce.

"Ukraińcom najbardziej potrzebna jest informacja - jak w ramach prawa przedłużyć pobyt, jak starać się kartę pobytu itd. Tutaj jest bardzo życzliwe nastawienie urzędników i to jest bardzo cenne" - powiedziała Jakubowycz.

Zapytana, czy Polska powinna się spodziewać fali uchodźców zza wschodniej granicy, odpowiedziała: "Z mojego kontaktu z bliskimi i z osobami na Majdanie wynika, że nikt z nich nie chce wyjeżdżać. Oni takie pomysły przyjmują jak obrazę. Być może Berkut, milicja i ich rodziny będą musieli wyjechać, będą się bali, kiedy to się skończy".

Jak poinformował Kozłowski, do piątkowego popołudnia udzielono pomocy kilku osobom, które przyszły do centrum, starając się o przedłużenie pobytu w Polsce. "Z tego co wiem, z uchodźcami jeszcze nie mieliśmy tutaj do czynienia" - zaznaczył.

Wsparcie działalności centrum zadeklarowało kilkanaście organizacji pozarządowych. W centrum dostępni będą m.in. przedstawiciele Fundacji "Otwarty Dialog", Stowarzyszenia Interwencji Prawnej, Towarzystwa Demokratycznego Wschód, Fundacji Edukacji dla Demokracji FED, Fundacji Aktywnych Inicjatyw Rozwoju. W tworzenie centrum zaangażowały się również m.in.: Fundacja "Ocalenie", Fundacja Rozwoju "Oprócz Granic", Stowarzyszenie Integracji Cudzoziemców, Helsińska Fundacja Praw Człowieka, Fundacja "Nasz Wybór" i Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji.

Punkt jest czynny siedem dni w tygodniu, w godzinach 8-18. Osoby potrzebujące pomocy mogą połączyć się z centrum, dzwoniąc na bezpłatny numer 987 oraz 519 047 300 (opłata według stawek operatora). Dzwoniący zostaną przełączeni do centrum - tam pracownicy poszczególnych instytucji (m.in. wydziału spraw cudzoziemców Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego i Straży Granicznej), przedstawiciele organizacji pozarządowych i wolontariusze udzielą potrzebnych informacji, także w języku ukraińskim i rosyjskim. (PAP)

stav/ mca/ abr/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)