Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Stolica: Co niedziela międzykulturowe rozgrywki piłkarskie

0
Podziel się:

Na warszawskim Ursynowie rozgrywane są co tydzień mecze Etnoligi -
międzykulturowego turnieju piłkarskiego. Bierze w nim udział ponad 100 zawodników z kilkudziesięciu
krajów. Rozgrywki mają zwrócić uwagę na problem rasizmu i seksizmu w piłce nożnej.

Na warszawskim Ursynowie rozgrywane są co tydzień mecze Etnoligi - międzykulturowego turnieju piłkarskiego. Bierze w nim udział ponad 100 zawodników z kilkudziesięciu krajów. Rozgrywki mają zwrócić uwagę na problem rasizmu i seksizmu w piłce nożnej.

na piątek rano --------------

W Warszawie mieszka kilkadziesiąt tysięcy imigrantów, w tym co najmniej kilka tysięcy uchodźców i liczba ta stale rośnie. Często są to osoby słabo zintegrowane społecznie. Wyobcowanie to wynika z odmienności kulturowych, a także lęku przed innością. "Ważnym polem integracji, ze względu na swoją egalitarność i popularność, powinna być piłka nożna" - tłumaczy Krzysztof Jarymowicz, prezes Fundacji dla Wolności, jednego z organizatorów Etnoligi.

Reprezentanci mniejszości etnicznych są w znacznym stopniu wykluczeni z wydarzeń sportowych, m.in. z powodu towarzyszących im często incydentów rasistowskich. Na meczach obecne są rasistowskie hasła i transparenty, fora kibiców są pełne nienawiści. Zmiana tej sytuacji jest szczególnie istotna w kontekście organizowanych w Polsce w 2012 r. Mistrzostw Europy w piłce nożnej. "Spoczywa na nas - jako gospodarzach - szczególny obowiązek, by turniej ten przebiegał w pokojowej, przyjaznej, wielokulturowej atmosferze. To miara nowoczesności i dojrzałości naszego społeczeństwa" - podkreśla Jacek Purski, współtwórca Etnoligi i członek Stowarzyszenia "NIGDY WIĘCEJ".

Etnoliga nie tylko przeciwdziała rasizmowi, ale chce też zapobiegać dyskryminacji ze względu na płeć i orientację seksualną. Magda Zaborowska - realizatorka projektu - zwraca uwagę, że futbol jest uznawany za sport typowo męski. "W szkołach i klubach nie funkcjonują żeńskie sekcje piłkarskie, a kobiety uprawiające ten sport spotykają się z lekceważeniem ze strony trenerów, działaczy i publiczności. Skazane są na gorsze warunki trenowania niż mężczyźni. W tym obszarze jesteśmy bardziej dyskryminowane od obcokrajowców" - podkreśla.

W Etnolidze wszyscy grają razem. "W tym roku stawiamy na różnorodność wewnątrz drużyn. W każdym składzie powinno znaleźć się co najmniej ośmioro graczy, w tym minimum dwie kobiety. Ponadto ekipy powinny reprezentować minimum dwie narodowości" - zapowiada Jarymowicz.

Organizatorzy chcą, aby ich rozgrywki prowadziły do integracji warszawiaków z różnych stron świata. Dlatego Etnoliga to nie tylko piłka, ale także poznawanie innych kultur. Podczas zeszłorocznej edycji każda drużyna organizowała prezentację połączoną z oprawą muzyczną i poczęstunkiem. W tym roku wydarzenia okołomeczowe stoją jednak pod znakiem zapytania - projekt nie uzyskał dofinansowania z środków publicznych, organizatorzy szukają sponsorów prywatnych.

"Na razie nie możemy zapewnić zawodnikom strojów oraz obuwia sportowego, tak jak to było w zeszłym roku. Nie mamy także możliwości kupienia produktów spożywczych potrzebnych do przyrządzania lokalnych potraw naszych graczy" - wyjaśnia Jarymowicz. Jest to szczególnie istotne, ponieważ uczestnicy Etnoligi to często uchodźcy, którzy nie są w stanie sami finansować drużyny.

Tegoroczna edycja Etnoligi rozpoczęła się 18 września i potrwa do 27 listopada. Mecze będą się odbywały w każdą niedzielę o godz. 15 na warszawskim Ursynowie, na boisku "Orlik", przy ul. Przy Bażantarni 3 (metro Natolin).

Do udziału w obecnej edycji zgłosili się m.in. przedstawiciele Kancelarii Prezydenta RP, pracownicy Stowarzyszenia Interwencji Prawnej, a także nowi gracze, m.in. z Iranu, Iraku i Palestyny. Drużynę skompletowała też Fundacja "Usłyszeć Afrykę". Potrzebni są jeszcze tylko kibice, dlatego organizatorzy i gracze serdecznie zapraszają na mecze.

Fundacja dla Wolności oraz Stowarzyszenie "NIGDY WIĘCEJ" organizuje międzykulturowe weekendowe turnieje piłkarskie od 2005 r. Etnoliga wystartowała w zeszłym roku - przez trzy miesiące rywalizowało ze sobą 12 drużyn. Wśród uczestników byli mężczyźni i kobiety z Polski, Francji, Irlandii, Włoch, Ghany, Gwinei, Kamerunu, Konga, Nigerii, Sierra Leone, Somalii, Sudanu, Togo, Afganistanu, Czeczenii, Inguszetii, Iranu, Wietnamu, Kanady i Meksyku.

Podczas uroczystości zamknięcia rundy jesiennej odbył się m.in. mecz pokazowy piłkarzy Etnoligi z gwiazdami futbolu z Polskiego Stowarzyszenia Byłych Piłkarzy. Nagrody wręczył graczom Paul Elliott - pierwszy ciemnoskóry kapitan Chelsea Londyn, były piłkarz klubów Aston Villa i Celtic Glasgow.

Etnoliga zyskała poparcie m.in. UEFA, pierwszym zawodom patronowały prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz oraz pełnomocniczka rządu ds. równego traktowania Elżbieta Radziszewska.

Jako partner międzynarodowego stowarzyszenia Football Against Racism in Europe (FARE), organizatorzy Etnoligi współtworzą Program Odpowiedzialności Społecznej UEFA EURO 2012.

Patronat Honorowy nad Etnoligą 2011 objęły Ministerstwo Spraw Zagranicznych oraz Rzecznik Praw Obywatelskich.(PAP)

akw/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)