Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Stolica: Dzień Dobrego Jedzenia

0
Podziel się:

W 16 warszawskich szkołach podstawowych
obchodzono w piątek Europejski Dzień Dobrego Jedzenia. Jego celem
jest zachęcenie dzieci do zdrowego odżywiania, a przez to
przeciwdziałanie coraz powszechniejszemu problemowi otyłości u
dzieci.

W 16 warszawskich szkołach podstawowych obchodzono w piątek Europejski Dzień Dobrego Jedzenia. Jego celem jest zachęcenie dzieci do zdrowego odżywiania, a przez to przeciwdziałanie coraz powszechniejszemu problemowi otyłości u dzieci.

Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania zainaugurował w zeszłym roku unijny komisarz ds. zdrowia Markos Kyprianou. W tym roku po raz pierwszy obchodzony jest w Polsce. Stołeczny Ratusz wprowadził Dzień Dobrego Jedzenia do warszawskiego kalendarza imprez szkół podstawowych.

W 16 warszawskich podstawówkach zorganizowano w piątek dzielnicowe obchody Dnia Dobrego Jedzenia, w które zaangażowali się burmistrzowie dzielnic, naczelnicy wydziałów oświaty i wychowania, eksperci z zakresu żywienia i dietetyki, dyrektorzy szkół, nauczyciele, uczniowie i ich rodzice. Urzędnicy samorządowi i znani kucharze razem z dziećmi uczestniczyli w warsztatach zdrowego i smacznego gotowania.

W Unii Europejskiej około 22 mln dzieci ma problem z nadwagą lub cierpi na otyłość. W Europie liczba dzieci z nadwagą i otyłych co roku rośnie o 400 tys. Dzieci otyłe mają problemy zdrowotne w dzieciństwie, takie jak cukrzyca i schorzenia wątroby. W dorosłym życiu są również szczególnie narażone na choroby serca, raka, nadciśnienie, udar mózgu i depresję. Dlatego tak ważne jest zwrócenie ich uwagi na to, co jedzą, oraz przekazanie im podstawowych zasad zdrowego odżywiania.

Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania stanowi część kampanii Komisji Europejskiej, która ma na celu walkę z otyłością przez zachęcanie obywateli do ćwiczeń fizycznych i przestrzegania zrównoważonej diety. A ponieważ, jak przekonują organizatorzy kampanii, nawyki z dzieciństwa mają często wpływ na styl życia, jest bardziej prawdopodobne, że dzieci, które poznają zalety zdrowego odżywiania i wiedzą, jak świadomie wybierać produkty żywnościowe, będą w dorosłym życiu prowadzić zdrowy styl życia.

Warszawskie Biuro Edukacji we współpracy z Centrum Komunikacji Społecznej i Wydziałem Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego od trzech lat prowadzi kampanię społeczną "Wiem, co jem", która promuje wśród dzieci prawidłowe nawyki żywieniowe.

W ramach kampanii pracownicy naukowi SGGW opracowali 60 propozycji jadłospisów żywieniowych dla dzieci w wieku przedszkolnym oraz listę produktów polecanych do sklepików szkolnych. Jadłospisy na sezon jesienno-zimowy i wiosenno-letni znajdują się na stronie internetowej Biura Edukacji (www.edukacja.warszawa.pl) (PAP)

akw/ pz/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)