Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Stolica: Ekshumacje dwóch ofiar katastrofy smoleńskiej

0
Podziel się:

Żołnierze i policjanci pilnują terenu Świątyni Opatrzności Bożej, gdzie w
poniedziałek nad ranem ma się rozpocząć ekshumacja jednej z ofiar katastrofy smoleńskiej. Według
mediów chodzi o ostatniego prezydenta na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego. Jak ustaliła PAP,
druga ekshumacja odbywa się na Powązkach.

Żołnierze i policjanci pilnują terenu Świątyni Opatrzności Bożej, gdzie w poniedziałek nad ranem ma się rozpocząć ekshumacja jednej z ofiar katastrofy smoleńskiej. Według mediów chodzi o ostatniego prezydenta na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego. Jak ustaliła PAP, druga ekshumacja odbywa się na Powązkach.

Ekshumacja w warszawskiej świątyni miała się rozpocząć ok. godz. 4 rano. Terenu strzegą żołnierze Żandarmerii Wojskowej, na miejscu widać też policyjne radiowozy, więcej policyjnych patroli jest też wokół świątyni. Na terenie Panteonu Wielkich Polaków powinni już być prokuratorzy Wojskowej Prokuratury Okręgowej w Warszawie, która prowadzi śledztwo ws. katastrofy smoleńskiej, a także przedstawiciele rodziny zmarłego oraz powiatowego inspektora sanitarnego.

Teren Świątyni Opatrzności Bożej, która wciąż znajduje się w budowie, jest ogrodzony i zamknięty dla osób postronnych.

Z powodu gęstej mgły nie widać co się dzieje w głębi za ogrodzeniem.

Jak nieoficjalnie dowiedziała się PAP w źródłach zbliżonych do śledczych, w poniedziałek na Powązkach Wojskowych w Warszawie o tej samej porze miała się rozpocząć ekshumacja innej ofiary katastrofy smoleńskiej.

Prokuratura już wcześniej zapowiadała, że do czasu zakończenia czynności nie będzie ujawniać, o kogo chodzi.

Powodem ekshumacji są wątpliwości dotyczące określenia tożsamości ciał. We wrześniu w Warszawie i Gdańsku ekshumowano dwie inne ofiary katastrofy smoleńskiej. Po przeprowadzeniu badań genetycznych prokuratorzy poinformowali, że doszło do zamiany ciała legendarnej działaczki "Solidarności" Anny Walentynowicz z ciałem innej osoby (według mediów chodziło o wiceprzewodniczącą fundacji "Golgota Wschodu" Teresę Walewską-Przyjałkowską). Prokuratorzy zapowiedzieli wówczas, że do końca roku zostaną przeprowadzone jeszcze cztery kolejne ekshumacje ciał ofiar katastrofy.

Przed wrześniowymi ekshumacjami w śledztwie dotyczącym katastrofy smoleńskiej wojskowa prokuratura dokonała ekshumacji trzech ofiar tragedii - Zbigniewa Wassermanna (w 2011 r.) oraz Przemysława Gosiewskiego i Janusza Kurtyki (obie w marcu 2012 r.). Po tych ostatnich ekshumacjach prokuratorzy informowali, że nie mają nie ma wątpliwości dotyczących tożsamości tych dwóch ciał.

Oprócz prezydenta Kaczorowskiego w Świątyni Opatrzności Bożej spoczywają jeszcze trzy osoby, które zginęły pod Smoleńskiem. To duchowni: kapelan Federacji Rodzin Katyńskich ks. Andrzej Kwaśnik, kapelan Warszawskiej Rodziny Katyńskiej ks. Zdzisław Król i inicjator programu "Katyń... ocalić od zapomnienia" ks. Józef Joniec.

Natomiast na Powązkach Wojskowych spoczywają: b. minister obrony Aleksander Szczygło, szef Sztabu Generalnego WP gen. Franciszek Gągor, dowódca Sił Powietrznych gen. Andrzej Błasik, dowódca Garnizonu Warszawa gen. Kazimierz Gilarski, prezydencki lekarz gen. Wojciech Lubiński, kanclerz Kapituły Orderu Virtuti Militari gen. Stanisław Komornicki ps. "Nałęcz", także członkowie załogi samolotu Tu-154M - ppłk Robert Grzywna, ppor. Andrzej Michalak oraz stewardessy Natalia Januszko i Barbara Maciejczyk. (PAP)

ral/ wkt/ tpo/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)