Notowania

stolica
09.01.2009 12:46

Stolica: Instytut Psychiatrii i Neurologii nadal nie przyjmuje pacjentów

Warszawski Instytut Psychiatrii i Neurologii z powodu protestu pielęgniarek drugi dzień nie przyjmuje pacjentów. Dotychczasowe rozmowy dyrekcji z protestującymi nie przyniosły efektu.

Podziel się
Dodaj komentarz

Warszawski Instytut Psychiatrii i Neurologii z powodu protestu pielęgniarek drugi dzień nie przyjmuje pacjentów. Dotychczasowe rozmowy dyrekcji z protestującymi nie przyniosły efektu.

Pielęgniarki zatrudnione w IPiN domagają się podwyżek płac. Dyrektor Mazowieckiego Centrum Zdrowia Publicznego Katarzyna Paczek powiedziała w piątek PAP, że dyrekcji Instytutu nie udało się osiągnąć porozumienia, ale zaznaczyła, że "sytuacja jest dynamiczna i w każdej chwili może się zmienić".

"Pani dyrektor poinformowała mnie, że tegoroczny budżet nie pozwala jej na spełnienie postulatów finansowych pielęgniarek. Przez cały czas trwają rozmowy. Obecnie pacjenci mają zapewnioną opiekę. W przypadku braku porozumienia dyrekcja rozważa zapewnienie opieki pacjentom przez pielęgniarki z zewnątrz" - podkreśliła Paczek.

Wiceprzewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych Longina Kaczmarska poinformowała w piątek PAP, że rozmowy z dyrekcją Instytutu toczą się od godzin porannych i że na razie nie przyniosły efektu.

Dyrektor IPiN, prof. Danuta Ryglewicz, mówiła w środę PAP, że Instytut nie ma dodatkowych pieniędzy na podwyżki. Zapowiedziała, że dyrekcja szpitala "będzie próbować rozmawiać". "Podczas strajków w roku 2007 ówczesny minister zdrowia Zbigniew Religa zapowiadał wzrost kontraktów o 20 proc. Na początku stycznia ubiegłego roku, mając na względzie wzrost środków, zaplanowaliśmy podwyżki. Ale kontrakty wzrosły nie o 20 proc, ale o 7 proc. i nie było wzrostu kontraktu na jesieni" -powiedziała Ryglewicz.

Z kolei przewodnicząca zakładowej organizacji związkowej Teresa Kolado podkreślała w rozmowie z PAP, że w 2008 r. dyrekcja podpisała porozumienie z pielęgniarkami, ale go nie dotrzymała. Wyjaśniła, że porozumienie dotyczyło podwyżki pensji pielęgniarek o ok. 1 tys. zł. "Dostałyśmy podwyżki o około 460 zł w styczniu ubiegłego roku, miałyśmy dostać resztę od października ubiegłego roku, po wrześniowych negocjacjach" -powiedziała.

W Instytucie Psychiatrii i Neurologii zatrudnionych jest około 260 pielęgniarek. Ponad połowa z nich należy do zakładowej organizacji związkowej. (PAP)

pro/ itm/ mow/

Tagi: stolica, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz