Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Stolica: Kampania przeciw wandalizmowi w komunikacji miejskiej

0
Podziel się:

Pod hasłem "Powiadom! Nie Toleruj!" trwa w stolicy społeczna kampania
przeciwko aktom wandalizmu na przystankach oraz w pojazdach komunikacji miejskiej i podmiejskiej.
Organizatorzy akcji alarmują, że niszczenie mienia to prawdziwa plaga.

Pod hasłem "Powiadom! Nie Toleruj!" trwa w stolicy społeczna kampania przeciwko aktom wandalizmu na przystankach oraz w pojazdach komunikacji miejskiej i podmiejskiej. Organizatorzy akcji alarmują, że niszczenie mienia to prawdziwa plaga.

Kampanię zorganizował Zarząd Transportu Miejskiego (ZTM), wspólnie z Komendą Stołeczną Policji, Strażą Miejską, przy współpracy Kolei Mazowieckich (KM) i spółki AMS (zajmuje się reklamą zewnętrzną, m.in. na przystankach i autobusach komunikacji miejskiej).

Organizatorom zależy na uwrażliwieniu warszawiaków na wszystkie przypadki wandalizmu i chuligaństwa. Chcą oni też skłonić mieszkańców do szybkiego informowania służb o wszelkich zaobserwowanych wykroczeniach i przestępstwach.

Policję można informować, dzwoniąc pod numer alarmowy 112, straż miejską - numer 986.

Jak podaje ZTM, w ubiegłym roku w stolicy odnotowano kilka tysięcy przypadków wandalizmu i chuligaństwa. Z tego tytułu w ubiegłym roku w komunalnych spółkach zajmujących się komunikacją miejską (Tramwaje Warszawskie, Miejskie Zakłady Autobusowe, metro i SKM) oraz w pociągach KM łączna wartość strat wyniosła kilka milionów złotych.

Za tę kwotę można byłoby kupić nowoczesne autobusy i tramwaje lub wyremontować kilka składów KM - podkreśla ZTM.

Wandale w pojazdach wybijają okna, kradną lub uszkadzają kasowniki, niszczą fotele i inne elementy wyposażenia, pokrywają szyby oraz ściany trudno usuwalnymi nalepkami i graffiti. Niszczą także słupki, rozkłady jazdy, szyby i ławeczki na wiatach przystankowych.

Według statystyk policji w 2009 r. w środkach komunikacji miejskiej, na przystankach, pętlach oraz dworcach odnotowano łącznie prawie 3700 przestępstw o charakterze kryminalnym. Oznacza to dziesięć przestępstw dziennie. W tej liczbie przeważały kradzieże (w tym kieszonkowe, było ich ponad 3 tys.). Zdarzały się także bójki i pobicia, rozboje, przypadki posługiwania się podrobionymi dokumentami i niszczenia mienia.

Z kolei warszawska Straż Miejska od lipca do końca grudnia 2009 r. odnotowała 1480 zdarzeń wandalizmu w samej komunikacji miejskiej. Natomiast w pierwszym kwartale 2010 r. takich zdarzeń było 551.(PAP)

ral/ bno/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)