Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
05.03.2012 15:46

Stolica: Niepełnosprawni ukończyli kurs komputerowy

Młodzi niepełnosprawni, którzy przez ostatnie sześć tygodni uczyli się, jak korzystać z komputera i interentu otrzymali w poniedziałek certyfikaty i dyplomy poświadczające ukończenie kursu. Dzięki takim zajęciom uczą się, jak żyć w społeczeństwie.

Podziel się
Dodaj komentarz

Młodzi niepełnosprawni, którzy przez ostatnie sześć tygodni uczyli się, jak korzystać z komputera i interentu otrzymali w poniedziałek certyfikaty i dyplomy poświadczające ukończenie kursu. Dzięki takim zajęciom uczą się, jak żyć w społeczeństwie.

Uczestnicy kursu w dwuosobowych grupach uczyli się korzystania z internetu, obsługi programu graficznego, edytora tekstów, arkusza kalkulacyjnego. Międzynarodowe certyfikaty otrzymało osiem osób, cztery osoby - dyplomy. Wręczono je w Warszawie w Centrum Rehabilitacji, Edukacji i Opieki TPD "Helenów".

Kierownik klubu absolwentów działającego przy centrum Elżbieta Madej powiedziała PAP, że podstawowym zadaniem klubu jest aktywizowanie i przygotowanie niepełnosprawnej młodzieży, która ukończyła edukację, do życia w społeczeństwie. "Projekty są kierowane do młodzieży o znacznym stopniu niepełnosprawności, często o niepełnosprawności sprzężonej, mogą w nich brać udział osoby o niewielkim stopniu niepełnosprawności intelektualnej" - powiedziała.

Jak powiedziała, kursanci uczyli się wykorzystywania możliwości, jakie daje internet, np., że mogą sprawdzić, o której godzinie przyjeżdża autobus niskopodłogowy, o której godzinie przyjmuje lekarz specjalista" - dodała. Podkreśliła, że chociaż większości osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności musi towarzyszyć asystent, dzięki nabytym umiejętnościom mogą same organizować podróż.

"Młodzież z internetu korzystała już wcześniej, każda z nich ma konto na portalu społecznościowym, skrzynkę e-mail. Bardzo często komunikujemy się właśnie w ten sposób" - dodała. Zaznaczyła, że kurs pozwolił im na wykorzystywanie tego medium w większym stopniu.

Madej powiedziała, że klub funkcjonuje dzięki projektom i konkursom ogłaszanym przez Warszawskie Centrum Pomocy Rodzinie, u.m.st. Warszawy a także Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego. W ich ramach młodzi ludzie mają możliwość zamieszkania w tzw. mieszkaniach treningowych, w których w małych grupach uczą się samodzielnego życia. Podczas wyjść treningowych uczą się załatwiać codzienne sprawy. Biorą udział w spotkaniach z psychologiem i grupach wsparcia, fizjoterapii.

Klub absolwentów Centrum Rehabilitacji, Edukacji i Opieki TPD "Helenów" działa od 2003 r. (PAP)

kno/ bos/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz