Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Stolica: Nowoczesny ambulans do oddawania krwi

0
Podziel się:

Nawet 60 litrów krwi dziennie będzie mógł zebrać nowoczesny autobus do
oddawania krwi, który we wtorek zaprezentowali wolontariusze i ambasadorzy kampanii społecznej
"Krewniacy" w siedzibie Instytutu Hematologii i Transfuzjologii w Warszawie. Wolontariusze
zainicjowali również ogólnopolski projekt Karty Krwi Krewniaka.

Nawet 60 litrów krwi dziennie będzie mógł zebrać nowoczesny autobus do oddawania krwi, który we wtorek zaprezentowali wolontariusze i ambasadorzy kampanii społecznej "Krewniacy" w siedzibie Instytutu Hematologii i Transfuzjologii w Warszawie. Wolontariusze zainicjowali również ogólnopolski projekt Karty Krwi Krewniaka.

Autobus nazwany imieniem papieża Jana Pawła II jest zaopatrzony w pięć stanowisk do pobierania krwi, gabinet lekarski oraz chłodziarkę do przechowywania krwi. Pod koniec lipca wyruszy w ogólnopolską trasę. Europejska Fundacja Honorowego Dawcy Krwi, promująca ideę honorowego krwiodawstwa i prowadząca kampanię społeczną "Krewniacy", planuje zdobyć 5-10 podobnych autobusów.

"To i tak kropla w morzu potrzeb" - mówił twórca kampanii "Krewniacy" Marcin Velinov. "Statystycznie w Polsce co 15 sekund trzeba komuś zrobić transfuzję. Najgorzej jest latem, w wakacyjnych miesiącach jest więcej wypadków, a mniej dawców, bo wszyscy jadą na urlop. Z tego powodu często odwoływane są nawet planowane operacje w szpitalach" - podkreślał.

Inicjatorzy akcji tłumaczą, że dobrowolnych dawców krwi - potrzebnej m.in. ofiarom wypadków drogowych i pacjentom po operacji - jest w Polsce wciąż za mało. Przypominali, że każdy może znaleźć się w sytuacji, gdy czyjaś krew stanie się warunkiem uratowania życia jemu lub komuś z jego bliskich. Do apelu przyłączyli się również ambasadorowie "Krewniaków", ludzie ze świata filmu i sportu, m.in. aktor Radosław Pazura i sportowiec Przemysław Saleta.

Zaprezentowano także projekt Karty Krwi Krewniaka - dokumentu zawierającego informację o grupie krwi posiadacza Karty oraz dane kontaktowe osób mogących udzielić podstawowych informacji o jego stanie zdrowia i przebytych chorobach. Fundacja twierdzi, że dzięki tym informacjom czas oczekiwania ofiar wypadków na transfuzję skróci się do ok. 30 minut. "Krewniacy" będą w najbliższych dniach informować o projekcie placówki zdrowia i szpitale.

Według danych fundacji, w Polsce dokonuje się rocznie ok. 2 mln transfuzji krwi, 500 tys. osób jest honorowymi dawcami krwi, a wielu z nich w ciągu roku oddaje krew kilka razy, co daje 900 tys. pobrań krwi rocznie. Jednorazowo można pobrać 450 ml krwi, co dwa miesiące od mężczyzn i co trzy miesiące od kobiet. Warunkiem jest dobry stan zdrowia i wiek od 18 do 65 lat. Dawca badany jest przez lekarza, a jego krew testowana na obecność wirusów HIV oraz żółtaczki typów B i C.(PAP)

chm/ gdy/ wkr/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)