Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Stolica: Początek rewitalizacji ulicy Chłodnej

0
Podziel się

We wtorek, 14 września, rozpocznie się pierwszy etap prac na ulicy
Chłodnej. Program rewitalizacji zakłada m.in. instalację latarni stylizowanych na zabytkowe, nowe
ławki i nawierzchnię. Cała inwestycja ma na celu przywrócenie ulicy przedwojennej świetności.

bEiXoLoB

We wtorek, 14 września, rozpocznie się pierwszy etap prac na ulicy Chłodnej. Program rewitalizacji zakłada m.in. instalację latarni stylizowanych na zabytkowe, nowe ławki i nawierzchnię. Cała inwestycja ma na celu przywrócenie ulicy przedwojennej świetności.

Pierwszy etap prac obejmie odcinek od ul. Żelaznej do Al. Jana Pawła II. Władze dzielnicy zapewniają, że Chłodna będzie przejezdna dla samochodów. Z ruchu wyłączane będą poszczególne odcinki i boczne ulice. Władze spodziewają się pewnych utrudnień w pracach, gdyż ulica nie była nigdy remontowana i nie wiadomo, co można będzie znaleźć pod powierzchnią.

"Głównym celem jest uporządkowanie Chłodnej. W planach jest przebudowa całej ulicy, począwszy od zmiany ruchu kołowego i pieszego, aż po odtworzenie zabytkowej nawierzchni i architektury. Będzie jedna jezdnia dwukierunkowa oraz deptak, gdzie powstanie miejsce dla ogródków restauracyjnych i na organizowanie wystaw. Pojawią się nowe ławki, latarnie oraz parking - powiedziała PAP rzeczniczka Urzędu Dzielnicy Wola, Anna Fiszer-Nowacka. - Dzięki pozostałościom torów będzie można odtworzyć również tramwaj konny i korzystać z niego przy różnego rodzaju uroczystościach".

bEiXoLoD

W planach jest również przypomnienie miejsca, gdzie znajdowała się kładka łącząca małe i duże getto. Aby zaznaczyć przejście dla pieszych oraz miejsce, gdzie znajdowały się schody prowadzące na kładkę, po obu stronach ulicy staną dwa maszty, a między nimi - podświetlone przewody, które będą przypominać kładkę nad ulicą.

"Chcemy, żeby Chłodna stała się sercem Woli, deptakiem wolskim" - mówiła Fiszer-Nowacka.

Sam pomysł rewitalizacji ulicy narodził się kilka lat temu i został zawarty w wieloletnim planie inwestycyjnym na lata 2005-2011. Zakończenie prac planowane jest na jesień 2011. Koszt remontu wyniesie ok. 11 mln zł.

W rozpoczęciu prac udział wezmą: prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, burmistrz Dzielnicy Wola Marek Andruk, architekt Krzysztof Pasternak - autor projektu rewitalizacji, i generalny projektant Zbigniew Pietrzyk.

bEiXoLoJ

Ulica Chłodna została wytyczona w XVIII wieku, projektantami kamienic, które się na niej znajdują, byli wybitni architekci, m.in. Henryk Marconi, Adam Idzikowski, Alfons Kropiwnicki, Stefan Baliński. W czasie II wojny światowej ulica znalazła się na terenie getta, jednak tranzytem przez środek Chłodnej przejeżdżał tramwaj łączący "aryjskie" części miasta.(PAP)

mvm/ hes/ mow/

bEiXoLpe
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)