Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Stolica promuje Fryderyka Chopina warszawiaka

0
Podziel się

54 proc. warszawiaków mylnie uważa, że Fryderyk Chopin spędził dzieciństwo
oraz dorastał w Żelazowej Woli, a nie w Warszawie. Dziesiątki wydarzeń kulturalnych,
przypominających związki Chopina z Warszawą organizuje miasto st. Warszawa w obchodzonym właśnie
Roku Chopina.

bEixqvpN

54 proc. warszawiaków mylnie uważa, że Fryderyk Chopin spędził dzieciństwo oraz dorastał w Żelazowej Woli, a nie w Warszawie. Dziesiątki wydarzeń kulturalnych, przypominających związki Chopina z Warszawą organizuje miasto st. Warszawa w obchodzonym właśnie Roku Chopina.

Szefowa biura promocji miasta Katarzyna Ratajczyk omówiła podczas czwartkowej konferencji prasowej wykonane w październiku ubiegłego roku badania TNS OBOP i Millward Brown SMG/KRC na temat związków Chopina z Warszawą.

70 proc. mieszkańców Warszawy uważa, że Chopin najbardziej związany jest z Żelazową Wolą, 19 proc., że z Paryżem, a tylko 8 proc., że z Warszawą. Również większość Polaków twierdzi, że kompozytor najbardziej związany jest z Żelazową Wolą (70 proc.). 54 proc. mieszkańców stolicy jest zdania, że Chopin spędził dzieciństwo oraz okres dorastania w Żelazowej Woli. Tylko co piąty wie, że dorastał w Warszawie. Co dziesiąty warszawiak wskazuje Paryż.

bEixqvpP

Ratajczyk zwróciła uwagę, że Fryderyk Chopin został przywieziony przez swoich rodziców do Warszawy, kiedy miał siedem miesięcy. Od tej pory Chopin w Warszawie mieszkał aż do 1830 roku, kiedy wyjechał do Paryża. W jej opinii okres siedmiu miesięcy niemowlęctwa w Żelazowej Woli nie może dominować nad 20 latami spędzonymi przez kompozytora w Warszawie, w której dorastał, kształcił się, rozwijał talent, publicznie występował, komponował i z której wyjechał do Paryża.

Miasto st. Warszawa aktywnie włączy się w tegoroczne obchody Roku Chopina - zaplanowano dziesiątki wydarzeń kulturalnych i akcji promujących związki Chopina z Warszawą. Powstaje film promocyjny "Warszawa Chopina", który będzie wykorzystywany na targach, rozsyłany do szkół i prezentowany w galerii Kordegarda. Warszawskie lotnisko im. Fryderyka Chopina zostanie specjalnie oznakowane plakatami z wizerunkiem Chopina i napisami "Witaj w moim mieście".

Ze strony www.chopin2010.pl można pobrać grę "Chopin w Warszawie", w której kompozytor szuka swej uwertury. Podczas podróży po warszawskich zakątkach z kompozytorem, uczestnicy gry mogą dowiedzieć się wielu ciekawostek. W okolicach ulicy Tamka, nieopodal Muzeum Fryderyka Chopina i Centrum Chopinowskiego, powstanie kilka murali przedstawiających Chopina w nowoczesny sposób. Jeden mural już powstał - ma ponad 50 metrów i znajduje się u wylotu tunelu ul. Złotej. Miasto wydało także w trzech językach album "Warszawa Chopina". Na 120 stronach znalazło się wiele fotografii i cytatów kompozytora oraz mapa Warszawy czasów Chopina. 8,5 tys. egzemplarzy polskiej edycji zostało przekazanych do bibliotek publicznych. (PAP)

agz/ abe/ bk/

bEixqvqq
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)