Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Stolica: Przed prywatyzacją SPEC - analiza wartości spółki

0
Podziel się:

Radni Warszawy zdecydowali w czwartek o rozpoczęciu prac przygotowawczych
do prywatyzacji Stołecznego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej (SPEC), zajmującego się przesyłem
i dostarczaniem energii cieplnej na terenie miasta. Analizie ma zostać poddana m.in. wartość
spółki. Przeciwni przyjęciu uchwały w tej sprawie byli radni PiS, którzy opuścili salę obrad.

Radni Warszawy zdecydowali w czwartek o rozpoczęciu prac przygotowawczych do prywatyzacji Stołecznego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej (SPEC), zajmującego się przesyłem i dostarczaniem energii cieplnej na terenie miasta. Analizie ma zostać poddana m.in. wartość spółki. Przeciwni przyjęciu uchwały w tej sprawie byli radni PiS, którzy opuścili salę obrad.

To kolejne podejście radnych do prywatyzacji tej spółki. W styczniu br. głosowali nad uchwałą pozwalającą na zbycie przez miasto udziałów w tej spółce. Wówczas uchwała przepadła - za jej przyjęciem głosowało 26 radnych z PO, przeciw było 28 z PiS i Lewicy.

Jak zapewniała w czwartek radna Dorota Zbińkowska (PO), nowa uchwała nie oznacza zgody Rady Warszawy na prywatyzację spółki, a jedynie na wykonanie analizy dotyczącej jej stanu prawnego, wartości i perspektyw rozwoju. Koszt doradztwa prywatyzacyjnego i opracowania strategii tego procesu wyceniona została w uchwale na 10 mln zł.

Przeciwni uchwale radni PiS argumentowali, że SPEC, jako strategiczna spółka miejska, mająca monopol na dostawę energii cieplnej, nie powinien być prywatyzowany. Wyliczali liczne, należące do miasta spółki, które działają na wolnym rynku, a które w ich ocenie powinny zostać sprywatyzowane w pierwszej kolejności.

Przeciwni podjęciu uchwały byli także związkowcy ze SPEC, którzy mówili, że prywatyzacja spółki może spowodować znaczny wzrost cen energii cieplnej, brak kontroli nad dostarczaniem ciepła do mieszkań oraz utratę kontroli nad warszawską stacją ciepłowniczą. (PAP)

mca/ wkr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)