Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Stolica: Religia we wszystkich szkołach, etyka w 155

0
Podziel się:

Religia katolicka w ub. roku szkolnym była nauczana w 59 proc. stołecznych
przedszkoli, we wszystkich publicznych szkołach podstawowych i gimnazjach; lekcje etyki
organizowane były w 155 szkołach - poinformowała prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Religia katolicka w ub. roku szkolnym była nauczana w 59 proc. stołecznych przedszkoli, we wszystkich publicznych szkołach podstawowych i gimnazjach; lekcje etyki organizowane były w 155 szkołach - poinformowała prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

W czwartek na posiedzeniu Rady Warszawy Gronkiewicz-Waltz przedstawiła informację dotyczącą nauczania religii i etyki w stołecznych szkołach.

Podkreśliła, że nauczanie religii lub etyki nie jest zależne od samorządu, a wynika z przepisów uchwalonych na szczeblu centralnym. Jak powiedziała, zainteresowanie rodziców i uczniów nauczaniem etyki w Warszawie stale rośnie: w roku 2007/08 zajęcia takie prowadzono w 83 szkołach, rok później w 90, a w minionym w 114 prowadzonych przez miasto i 41 niepublicznych.

Prezydent zaznaczyła, że na wniosek władz zwierzchnich kościołów i związków wyznaniowych w stolicy utworzono 25 punktów katechetycznych innych wyznań, w których uczy się 1,4 tys. dzieci i młodzieży.

W warszawskich przedszkolach i szkołach prowadzona jest nauka 14 wyznań, m.in. Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego, Kościoła Starokatolickiego Mariawitów, Kościoła Zielonoświątkowego, islamskiego, kilku wyznań ewangelickich.

W roku szkolnym 2009/10 religia nauczana była w 100 proc. stołecznych szkół podstawowych i gimnazjów, w 94 proc. liceów ogólnokształcących, 88 proc. techników, 70 proc. szkół zawodowych, 44 proc. przedszkoli specjalnych, 78 proc. szkół podstawowych specjalnych i 95 proc. specjalnych gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych.

Etyka nauczana była w 10 proc. szkół podstawowych, 27 proc. gimnazjów, 46 proc. liceów, 27 proc. liceów profilowanych, 31 proc. techników, 5 proc. szkół zawodowych i 10 proc. gimnazjów specjalnych. Według danych MEN, lekcje etyki organizowane były w 887 szkołach w całej Polsce.

Gronkiewicz-Waltz podkreśliła, że w 13 z 27 krajów UE nauczanie religii jest obowiązkowe, ale uczęszczanie na zajęcia nie jest przymusowe. Natomiast w ośmiu nauczanie religii jest dobrowolne, alternatywnie z etyką. Podała przykład Grecji, gdzie prawosławie jest religią państwową, jej nauczanie odbywa się w szkole podstawowej i średniej przez 9 lat, a ocena jest wystawiana na świadectwie. W Danii ustawa o szkolnictwie nakazuje, aby nauczanie religii luterańskiej było obowiązkowe i traktowane na równi z innymi przedmiotami. W Wielkiej Brytanii zaś w szkołach publicznych istnieje obowiązek codziennej porannej modlitwy i prowadzenia zajęć z religii chrześcijańskiej w uzgodnieniu z Kościołem Anglikańskim.

Prezydent podkreślała, że także w Hiszpanii, którą polska lewica podaje za wzór rozdziału Kościoła od państwa, religia katolicka nauczana jest w 75 proc. szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych oraz 83 proc. szkół podstawowych. (PAP)

mca/ akw/ pz/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)