Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Stolica: Remont Trasy AK; więcej tramwajów na moście Skłodowskiej-Curie

0
Podziel się:

Poniedziałek to pierwszy dzień roboczy, w którym obowiązują ograniczenia
związane z remontem Trasy AK. Stołeczny ratusz zapowiada, że od wtorku tramwaje linii 2, kursujące
przez sąsiedni most Skłodowskiej-Curie na Młociny, będą kursować częściej.

Poniedziałek to pierwszy dzień roboczy, w którym obowiązują ograniczenia związane z remontem Trasy AK. Stołeczny ratusz zapowiada, że od wtorku tramwaje linii 2, kursujące przez sąsiedni most Skłodowskiej-Curie na Młociny, będą kursować częściej.

Remont Trasy AK, najbardziej ruchliwej arterii w stolicy, rozpoczął się w piątek wieczorem. Zamknięto dwie łącznice na węźle Modlińska - prowadzące z południa i z północy na most Grota-Roweckiego, a także jedną na węźle Wisłostrada - prowadzącą z mostu w kierunku Gdańska.

Jak powiedział w poniedziałek dyrektor Centrum Komunikacji Społecznej urzędu miasta Jarosław Jóźwiak, rano kierowcy mieli kłopot ze zjazdem z sąsiedniego mostu Skłodowskiej-Curie w kierunku Wisłostrady, bo nie wiedzieli, że mogą to zrobić z dwóch pasów ruchu, a nie jednego, jak dotąd. Zapowiedział, że w tym miejscu pojawią się dodatkowe tablice informacyjne.

Jóźwiak poinformował także, że od wtorku, w porannym szczycie komunikacyjnym (w godz. 6-10), tramwaje linii 2 będą jeździć co pięć minut. Linia 2 kursuje między pętlą przy ul. Myśliborskiej na Tarchominie a węzłem Młociny, gdzie można przesiąść się do metra.

Ratusz chciałby też zakazu poruszania się TIR-ów Trasą AK. Jóźwiak zapowiedział, że we wtorek odbędzie się w tej sprawie spotkanie prezydent miasta Hanny Gronkiewicz-Waltz i wojewody mazowieckiego Jacka Kozłowskiego z szefem GDDKiA, Inspekcją Transportu Drogowego i policją. "Będziemy rozmawiali na temat ograniczenia wjazdu tirów na Trasę AK. Mam nadzieję, że uda się do tego zakazu doprowadzić" - powiedział.

Z większymi utrudnieniami na Trasie AK kierowcy musza liczyć się od 8 listopada. Wówczas zamknięta zostanie północna część mostu Grota-Roweckiego, a ruch w obu kierunkach będzie skierowany częścią południową.

Ponadto, na dalszym odcinku, aż do ul. Powązkowskiej, zamknięte będą wewnętrzne pasy ruchu. Także 8 listopada zamknięte zostaną trzy kolejne łącznice na węźle Wisłostrada - prowadzące z zachodu na północ oraz z mostu Grota-Roweckiego na południe. Na węźle Modlińska zamknięty będzie przejazd tunelem z ul. Modlińskiej na Bródno.

Jak powiedział dyrektor miejskiego biura koordynacji inwestycji i remontów w pasie drogowym Wiesław Witek, dwa tygodnie, które zostały do zamknięcia połowy mostu, będą wykorzystane na wprowadzenie zmian organizacji ruchu w innych miejscach, m.in. na węźle w rejonie Młocin oraz w ciągu ulicy Jagiellońskiej.

Urzędnicy przypominają, że od 2006 r. obowiązuje zarządzenie prezydenta Warszawy, które wprowadziło ograniczenie ruchu ciężarowego na terenie miasta w godzinach porannego i popołudniowego szczytu komunikacyjnego.

Pytany o to, którędy powinni jeździć kierowcy TIR-ów, przejeżdżający przez Warszawę tranzytem, Jóźwiak powiedział, że mogą korzystać z tzw. dużej obwodnicy Warszawy. "Można już w Wyszkowie zjechać w kierunku na Serock, a potem na Nowy Dwór Mazowiecki, i w ten sposób ominąć Warszawę szerokim łukiem" - wyjaśnił.

Dodał, że dla transportu indywidualnego dostępne pozostaną po dwa pasy ruchu w każdym kierunku na Trasie AK.

Umowę na przebudowę Trasy AK i mostu Grota-Roweckiego GDDKiA podpisała w lipcu. Remont, który będzie kosztować 796 mln zł, przeprowadzi czeska firma Metrostav. Ma zakończyć się w 2015 r.

W ramach inwestycji pięciokilometrowy odcinek Trasy AK zostanie dostosowany do parametrów trasy ekspresowej - muszą m.in. powstać tam bezkolizyjne skrzyżowania. Ponadto przebudowane będą węzły: Powązkowska, Wisłostrada i Modlińska. Powstaną chodniki, ciągi pieszo-rowerowe oraz ekrany akustyczne. Przewiduje się też poszerzenie mostu Grota-Roweckiego o ok. 10 metrów. Docelowo będzie on miał pięć pasów ruchu w każdym kierunku, w tym dwa dla ruchu tranzytowego.

Szczegółowe informacje o zmianach w organizacji ruchu spowodowanych remontami i inwestycjami można znaleźć pod adresem: infoulice.um.warszawa.pl. Można tam też zamówić bezpłatną usługę powiadamiania SMS oraz newsletter o utrudnieniach w ruchu w Warszawie. Informacje na temat funkcjonowania komunikacji miejskiej znajdują się na stronie ztm.waw.pl. (PAP)

mca/ pz/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)