Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Stolica: Rozstrzygnięto V edycję konkursu "Dzień z Klawiaturą"

0
Podziel się:

W Warszawie po raz piąty odbył się Mazowiecki Konkurs Umiejętności
Komputerowych "Dzień z Klawiaturą" organizowany przez Stowarzyszenie Otwarte Drzwi dla osób z
niepełnosprawnością intelektualną.

*W Warszawie po raz piąty odbył się Mazowiecki Konkurs Umiejętności Komputerowych "Dzień z Klawiaturą" organizowany przez Stowarzyszenie Otwarte Drzwi dla osób z niepełnosprawnością intelektualną. *

W konkursie wzięli udział uczestnicy warsztatów terapii zajęciowej, środowiskowych domów samopomocy, ośrodków wsparcia, szkół specjalnych i integracyjnych, ośrodków szkolno-wychowawczych. Musieli m.in. wykazać się umiejętnością pracy w edytorze tekstu, sporządzić arkusz kalkulacyjny, wykres i prezentację multimedialną.

Warunkiem udziału w Konkursie było przygotowanie przez zgłoszone drużyny prezentacji na temat: "Życie i praca Marii Skłodowskiej-Curie".

W tegorocznej edycji zwyciężyli Cezary Gałązka, Marta Sobińska oraz Zbigniew Rola.

Jak przekonywali organizatorzy, konkurs stwarza uczestnikom warunki do podjęcia szczególnego wysiłku i rywalizacji, a przede wszystkim jest okazją do integracji. "Te osoby rzadko bywają w publicznych miejscach, gdzie spotykają eleganckich ludzi, gdzie jest specjalnie dla niech przygotowany catering etc. Częściej są widzami, a nie bohaterami takich sytuacji. Tym razem sami występują w rolach, jakie z reguły oglądają tylko w telewizji, spotykają ludzi, o których dotąd tylko słyszeli" - powiedziała PAP Iwona Wojtczak-Grzesińska, psycholog ze Stowarzyszenia Otwarte Drzwi.

Dodała, że udział w konkursie, oprócz zachęcenia do doskonalenia umiejętności komputerowych, mobilizuje uczestników do zadbania o swój zewnętrzny wizerunek, do tego, by dobrze się zaprezentowali i właściwie zachowywali w towarzystwie.

"Mogą spotkać się z ludźmi, bo na co dzień funkcjonują raczej w zamkniętych środowiskach. Przy takiej okazji choć przez chwilę mają poczucie, że są ważni. My traktujemy ich normalnie, nie dajemy czegoś za nic, trzeba tu się wykazać konkretnymi umiejętnościami, stawiamy ich w sytuacji normalnej rywalizacji: jesteś dobry - wygrywasz, nie jesteś - lepiej zajmij się czym innym. Dzięki temu zaczynają myśleć o sobie inaczej" - mówiła Wojtczak-Grzesińska.

Jak dodała, osoby z niepełnosprawnością intelektualną są najniżej w hierarchii osób niepełnosprawnych - ludzie najbardziej niechętnie się do nich odnoszą i najłatwiej są wyrzucane poza nawias. Przyznała, że mają niewielkie szanse na pracę, w której jest wykorzystywany komputer. Jednak - jak podkreśliła - praca z komputerem bardzo stymuluje i rozwija. Zwróciła uwagę, że nowoczesne technologie, np. telefony z nawigacją, zwiększają samodzielność osób niepełnosprawnych, np. ich opiekunowie pozwalają im na samodzielne wyjścia, ponieważ zawsze mogą zadzwonić i sprawdzić, gdzie są ich podopieczni.

Zaznaczyła, że udział w konkursie jest też ważny dla opiekunów. "Terapeuci osób z niepełnosprawnością intelektualną są często zagrożeni wypaleniem, ponieważ ta praca polega na ciągłych ćwiczeniach, powtarzaniu w kółko tego samego - łatwo popaść w rutynę. Taki konkurs może być dla nich inspiracją, pobudza kreatywność. A w pracy z tą grupą ludzi nie można uzyskać efektów, jeśli nie ma się pasji" - przekonywała Wojtczak-Grzesińska.

Organizatorzy chcą, by przyszłoroczna edycja konkursu miała charakter ogólnopolski, a w kolejnych latach - międzynarodowy.

Partnerem strategicznym konkursu partnerem jest firma Microsoft, jego organizację wsparł także Polski Komitet Olimpijski, zaś patronat medialny na przedsięwzięciem objęła Polska Agencja Prasowa.

Stowarzyszenie Otwarte Drzwi prowadzi m.in. ośrodki terapii zajęciowej, ośrodki rehabilitacji, centrum inicjatyw lokalnych, świetlice środowiskowe, a także schronisko dla osób bezdomnych, stara się aktywizować zawodowo swoich podopiecznych, dystrybuuje też dary rzeczowe uzyskane od sponsorów, np. komputery i żywność. Organizuje także konkurs kulinarny dla osób z niepełnosprawnością intelektualną. (PAP)

akw/ abr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)