Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Stolica: Uczczono pamięć żołnierzy Batalionów Chłopskich

0
Podziel się:

Apelem poległych, złożeniem wieńców i salwą honorową uczczono pamięć
Batalionów Chłopskich, drugiej po AK polskiej formacji zbrojnej z lat II wojny światowej. W piątek
70. rocznicę powstania Batalionów obchodzono na Wojskowych Powązkach w Warszawie.

Apelem poległych, złożeniem wieńców i salwą honorową uczczono pamięć Batalionów Chłopskich, drugiej po AK polskiej formacji zbrojnej z lat II wojny światowej. W piątek 70. rocznicę powstania Batalionów obchodzono na Wojskowych Powązkach w Warszawie.

W uroczystości, która odbyła się przed Kwaterą Żołnierzy Batalionów Chłopskich, wzięli udział m.in. b. żołnierze Batalionów, kombatanci AK oraz władze PSL.

"Bataliony Chłopskie były formacją zbrojną, ale wysoce ideową. Panowała w niej przyjaźń, życzliwość, koleżeństwo, szczerość, uczciwość, solidarność. Nie było donosów, nie było zdrad, nikt nie splamił sobie rąk bratnią krwią. Było to wojsko nie z poboru, a z rozkazu sumienia" - powiedział podczas uroczystości prezes Związku Żołnierzy Batalionów Chłopskich Stanisław Ozonek.

Według niego, decyzja z 8 października 1940 r. o powstaniu Batalionów Chłopskich, przekształconych z militarnej organizacji "Chłopska Straż" o kryptonimie "Chłostra", miała trwałe społeczno-polityczne znaczenie w polskiej historii. "To oznaczało, że wieś polska, mimo wielu uzasadnionych powodów społecznego poczucia krzywdy w czasie walki z sanacją o prawo i demokrację, stanęła razem, ramię w ramię z całym narodem do walki o wartości nadrzędne: o niezawisłość ojczyzny i wolność Polaków" - zaznaczył Ozonek.

Po złożeniu wieńców, m.in. przez władze PSL, samorząd województwa mazowieckiego, a także przedstawicieli szkół noszących imię Batalionów Chłopskich, kwiaty złożono także na grobie gen. Franciszka Kamińskiego, który w 1940 r. stanął na czele Batalionów Chłopskich. Wojskową asystę honorową zapewniła kompania honorowa Wojska Polskiego z Garnizonu Warszawa.

W ramach obchodów 70. rocznicy powstania Batalionów Chłopskich odbyła się także uroczystość wręczenia jubileuszowych odznaczeń oraz otwarcie wystawy "Bronić każdej grudki ziemi... Bataliony Chłopskie 1940-1945" w Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego w Warszawie.

Bataliony Chłopskie liczyły ok. 165 tys. żołnierzy, stając się w okupowanej podczas drugiej wojny światowej Polsce drugą pod względem wielkości, po Armii Krajowej, polską siłą zbrojną podległą rządowi londyńskiemu. (PAP)

nno/ ls/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)