Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Stolica: Upamiętnienie Żołnierzy Wyklętych: apel poległych, msze, koncerty

0
Podziel się:

Apel Poległych i złożenie kwiatów przed Grobem Nieznanego Żołnierza w
piątek, następnie przemarsz do archikatedry św. Jana i msza święta - to główne punkty społecznych
obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Apel Poległych i złożenie kwiatów przed Grobem Nieznanego Żołnierza w piątek, następnie przemarsz do archikatedry św. Jana i msza święta - to główne punkty społecznych obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Wydarzenia związane z przypadającym 1 marca Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych rozpoczną się w czwartek i potrwają do końca przyszłego tygodnia; będą to akcje edukacyjne, koncerty, przeglądy filmowe oraz konferencje naukowe.

Sekretarz komitetu organizacyjnego społecznych obchodów Wojciech Boberski poinformował PAP, że w piątek 1 marca o godz. 19 rozpocznie się zgromadzenie przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Przewidziane są wystąpienia przedstawicieli organizacji kombatanckich. Były poseł Artur Zawisza wystąpi jako wiceszef Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych.

Na obchodach, tak jak w zeszłym roku, ma pojawić się szef PiS Jarosław Kaczyński i przedstawiciele klubu parlamentarnego PiS.

Uczestnicy zgromadzenia - dzieci, kombatanci i przedstawiciele m.in. partii politycznych złożą wieńce przed Grobem, a następnie przejdą do archikatedry św. Jana. W przemarszu wezmą udział m.in. grupy rekonstrukcyjne oraz działacze Związku Strzeleckiego "Strzelec".

Boberski zgłosił w stołecznym ratuszu manifestację na 2,5 tys. osób, ale - jak przyznaje - spodziewa się ich więcej.

Wcześniej w piątek uczestnicy obchodów odwiedzą ponad 20 miejsc w stolicy upamiętniających żołnierzy Wyklętych. Uroczystości odbędą się m.in. przed Pomnikiem Męczenników Terroru Komunistycznego (tzw. łączka na cmentarzu Powązkowskim), pod Pomnikiem Poległym i Pomordowanych na Wschodzie na ul. Muranowskiej, w miejscu pochówku na cmentarzu na Służewiu przy ul. Wałbrzyskiej, pod dawnym aresztem śledczym na ul. Rakowieckiej, dawnym aresztach NKWD i UB na ulicach: Cyryla i Metodego, Sierakowskiego, Namysłowskiej, Strzeleckiej, Świerszcza.

W czwartek w Pałacu Kazimierzowskim na Uniwersytecie Warszawskim odbędzie się pokaz filmów o Żołnierzach Wyklętych. Tego dnia w bazylice Św. Krzyża odprawiona zostanie uroczysta msza św. w intencji żołnierzy Wyklętych. Po niej odbędzie się koncert z udziałem Leszka Czajkowskiego, Pawła Piekarczyka i Jerzego Zelnika.

W piątek przed wejściem na stację Metro-Centrum grupa rekonstrukcyjna przeprowadzi akcję informacyjno-ulotkową; zebrani będą też śpiewać pieśni Żołnierzy Wyklętych.

W sobotę w Domu Dziennikarza na ul. Foksal odbędzie się I Warszawski Maraton Filmowy o Żołnierzach Wyklętych. W południe z placu Zamkowego ruszy Masa Krytyczna - okolicznościowy przejazd rowerzystów. O godz. 18. rozpocznie się msza w Katedrze Polowej Wojska Polskiego i koncert z udziałem m.in. tenora Wiesława Ochmana.

Na przyszły tydzień zostały zaplanowane konferencje naukowe z udziałem historyków IPN.

Uroczystości odbędą się też w kilkunastu ośrodkach poza stolicą - w Błoniach, Ciechanowie, Grodzisku Mazowieckim, Kobyłce, Łomiankach, Milanówku, Ostrówku, Otwocku, Puławach, Wołominie i Zgierzu.

Społeczny Komitet Obchodów Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" skupia ponad 80 organizacji i środowisk patriotycznych. W organizację tegorocznych obchodów zaangażowały się m.in. kluby "Gazety Polskiej", lokalne komitety PiS, Fundacja Republikańska, Fundacja Wolność i Demokracja, Niezależne Zrzeszenie Studentów, Stowarzyszenie Solidarni 2010.

Boberski zwrócił uwagę, że w przygotowanie obchodów zaangażowały się też niektóre warszawskie urzędy dzielnic. "W większości rządzi PO. To pokazuje, że obchody są otwarte, dalekie od polityki" - zaznaczył.

Niezależnie od społecznych obchodów wieczorem w piątek 1 marca w Warszawie pod pomnikiem Romana Dmowskiego zbiorą się m.in. przedstawiciele Autonomicznych Nacjonalistów. Planują przemarsz pod więzienie na ul. Rakowieckiej.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych upamiętnia rocznicę wykonania przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa wyroku śmierci na przywódcach WiN-u. 1 marca 1951 r. siedmiu członków IV Zarządu Głównego Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość - ppłk Łukasz Ciepliński, mjr Adam Lazarowicz, por. Józef Rzepka, kpt. Franciszek Błażej, por. Józef Batory, Karol Chmiel i mjr Mieczysław Kawalec - zostało zastrzelonych w mokotowskim więzieniu na Rakowieckiej w Warszawie. (PAP)

tgo/ par/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)