Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Stolica: W czwartek spotkanie edukacyjne nt. udaru mózgu

0
Podziel się:

O możliwościach i sposobach uchronienia się przed udarem mózgu będzie można
się dowiedzieć w czwartek w Warszawie z okazji Europejskiego Dnia Profilaktyki Udarowej, który
przypada na 10 maja.

O możliwościach i sposobach uchronienia się przed udarem mózgu będzie można się dowiedzieć w czwartek w Warszawie z okazji Europejskiego Dnia Profilaktyki Udarowej, który przypada na 10 maja.

W Polsce będzie on obchodzony po raz pierwszy z inicjatywy Fundacji Udaru Mózgu, która w warszawskim Kinie Muranów organizuje otwarte wydarzenie edukacyjne.

W programie spotkania, które potrwa od godz. 10.00 do 16.00, znalazły się bezpłatne badania i konsultacje lekarskie, prezentacje i wykłady ekspertów, pokazy filmów edukacyjnych oraz specjalna projekcja filmu "Motyl i skafander" (reż. Julian Schnabel, 2007 r.). Przedstawia on prawdziwą historię redaktora francuskiego "Elle" - Jeana-Dominique'a Bauby, który w wieku 43 lat został niemal całkowicie sparaliżowany w wyniku udaru.

Jak przypominają organizatorzy wydarzenia, udar mózgu jest trzecią najczęstszą przyczyną śmierci i głównym powodem niesprawności u osób powyżej 40. roku życia. Na świecie z powodu udaru umiera rocznie 6 mln ludzi. W Polsce, co roku przechodzi go 60-70 tys. osób i ok. 30 tys. z nich umiera. 20 proc. chorych, którzy przeżywają ostrą fazę udaru wymaga stałej opieki, a 30 proc. - pomocy w niektórych codziennych czynnościach.

Tymczasem, eksperci alarmują, że udarom można skutecznie zapobiegać. Z badań wynika bowiem, że za 90 proc. ryzyka wystąpienia udaru odpowiadają czynniki, na które mamy wpływ - np. poprzez prowadzenie zdrowego stylu życia i stosowanie się do zaleceń lekarza.

Najważniejszym z nich jest nadciśnienie tętnicze, które można obecnie skutecznie leczyć. Innym schorzeniem, które kilkakrotnie podnosi ryzyko udaru jest migotanie przedsionków. Jednak, stosowanie leków przeciwzakrzepowych u pacjentów z tą arytmią serca może w znacznym stopniu zredukować prawdopodobieństwo jego wystąpienia.

Do innych modyfikowalnych czynników ryzyka udaru zalicza się: wysoki poziom cholesterolu, cukrzycę, nadwagę i otyłość, nadużywanie alkoholu oraz palenie tytoniu.

Im więcej z nich występuje równocześnie u danej osoby, tym bardziej jest ona zagrożona udarem.

Aby zwiększyć świadomość na temat możliwości zapobiegania udarom brytyjska organizacja The Stroke Association (członek Stroke Alliance For Europe - SAFE) zainicjowała w 2007 r. obchody Europejskiego Dnia Profilaktyki Udarowej (European Stroke Prevention Day).

W Polsce po raz pierwszy organizuje je Fundacja Udaru Mózgu, której misją jest poprawa sytuacji osób po udarze oraz propagowanie zachowań zapobiegających chorobom naczyniowym mózgu. FUM jako jedyna polska organizacja jest członkiem SAFE oraz partnerem World Stroke Organization (Światowej Organizacji Udaru Mózgu).

Więcej informacji nt. czwartkowego wydarzenia, udaru mózgu i sposobom zapobiegania mu można znaleźć na stronie internetowej fundacji (www.fum.info.pl) czy stronie kampanii "Stop Udarom" (www.stopudarom.pl). (PAP)

jjj/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)