Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
system
09.06.2006 17:22

Stolica: W stolicy powstanie Zintegrowany System Zarządzania Ruchem

Bardziej płynny ruch samochodowy oraz priorytet dla komunikacji publicznej, to główne zadania Zintegrowanego Systemu Zarządzania Ruchem, który ma powstać przed końcem przyszłego roku na pierwszym z trzech zaplanowanych w Warszawie obszarów, czyli Powiślu.

Podziel się
Dodaj komentarz

Bardziej płynny ruch samochodowy oraz priorytet dla komunikacji publicznej, to główne zadania Zintegrowanego Systemu Zarządzania Ruchem, który ma powstać przed końcem przyszłego roku na pierwszym z trzech zaplanowanych w Warszawie obszarów, czyli Powiślu.

W piątek stołeczny Zarząd Dróg Miejskich (ZDM) podpisał z wykonawcą umowę na zaprojektowanie i budowę w I obszarze systemu, którego wartość, to ponad 34 mln zł. System ma powstać w ciągu 16 miesięcy.

W I obszarze, który obejmie centrum miasta w okolicach Powiśla, tunelu Wisłostrady oraz ruch tramwajowy w Al. Jerozolimskich, powstanie Centrum Zarządzania Ruchem.

Do Centrum mają trafiać dane o sytuacji na drogach m.in. z czujników natężenia ruchu, komputerów pokładowych w pojazdach komunikacji publicznej, stacji pogodowych oraz wideomonitoringu.

Na podstawie tych danych system automatycznie pokieruje sygnalizacją świetlną oraz informacjami wyświetlanymi na tablicach informacyjnych dla kierowców tak, by usprawnić ruch. Informacje będą również na bieżąco dostępne na stronie internetowej

W I obszarze rozwiązanie to obejmie 35 skrzyżowań, z czego 9 w ciągu Alej Jerozolimskich. System będzie się składał z Centrum Zarządzania Ruchem, sieci światłowodowej o długości ok. 15 km, co najmniej 15 elektronicznych tablic informacyjnych zlokalizowanych w 5 miejscach oraz informacji internetowej.

Według ZDM, wprowadzenie takich rozwiązań skróci czas przejazdu, zwiększy bezpieczeństwo ruchu oraz wpłynie na zmniejszenie emisji spalin. System pozwoli kierowcom decydować o wyborze trasy podróży, czy omijać miejsca, w których doszło do wypadków. Jak zapowiada ZDM, przetargi na budowę systemu w obszarach II (Śródmieście) i III (Praga Północ, Praga Południe i Targówek) zostaną ogłoszone w najbliższym czasie. W kolejnych latach projekt ma objąć Mokotów, Ochotę, Wolę i Żoliborz.

Zintegrowany System Zarządzania Ruchem dla trzech pierwszych obszarów, obejmujących łącznie ponad 160 skrzyżowań z sygnalizacją świetlną, ma powstać do 2008 roku.

Wykonawcą systemu w I obszarze jest konsorcjum firm Siemens oraz Siemens AG.(PAP)

bpi/ jer/ tot/

Tagi: system, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz