Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Stolica: Walentynkowa akcja "Zarażaj miłością, nie zakażaj HIV"

0
Podziel się:

Grupa Edukatorów Seksualnych "Ponton" w ramach walentynkowej akcji "Zarażaj
miłością, nie zakażaj HIV" przekonywała w czwartek w centrum Warszawy młodych ludzi, by pamiętali o
tym, że seks bez zabezpieczenia to ryzyko zakażenia HIV.

Grupa Edukatorów Seksualnych "Ponton" w ramach walentynkowej akcji "Zarażaj miłością, nie zakażaj HIV" przekonywała w czwartek w centrum Warszawy młodych ludzi, by pamiętali o tym, że seks bez zabezpieczenia to ryzyko zakażenia HIV.

"Chcemy zwrócić uwagę młodych ludzi, że gdy decydujemy się uprawiać miłość, należy robić to w sposób bezpieczny, zabezpieczać się" - powiedziała PAP Paulina Wawrzyńczyk z grupy "Ponton". Podczas akcji na placu przed wejściem do stacji Metro Centrum rozdawano różowe balony z napisem: "Zarażaj miłością, nie zakażaj HIV", prezerwatywy, ulotki informujące m.in. o chorobach wenerycznych oraz ryzykownych zachowaniach seksualnych.

Wawrzyńczyk przypomniała, że taką akcję z okazji walentynek "Ponton" organizuje już od kilku lat.

"Rozdajemy ulotki, informujemy, odpowiadamy na pytania, a w tym roku piszemy walentynki do ministra zdrowia, aby bardziej skupił się na zdrowiu seksualnym młodych osób, ponieważ w Polsce młodym ludziom jest bardzo trudno dostać się do ginekologa, urologa czy seksuologa" - podkreśliła Wawrzyńczyk.

Podczas happeningu zachęcano do pisania w tej sprawie życzeń do ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza na specjalnie przygotowanych pocztówkach walentynkowych, które grupa "Ponton" przekaże szefowi resortu zdrowia. W ubiegłym roku podobne pocztówki wypisywano do minister edukacji.

Wraz z pocztówkami do ministra ma trafić także 13 postulatów na 2013 r.

"Chcemy przyjaznych i bezpłatnych poradni zdrowia seksualnego dla młodzieży (...), chcemy krótszego czasu oczekiwania na wizytę u ginekologa/ urologa (...), chcemy samodzielnych wizyt u ginekologa/ urologa od 15., a nie 18. roku życia(...), chcemy tańszej antykoncepcji hormonalnej(...), chcemy łatwiejszego dostępu do nowoczesnych metod antykoncepcyjnych (...), nie chcemy kazań w gabinecie - ginekolog to nie katecheta (...) - to niektóre z przygotowanych postulatów grupy "Ponton".

Wawrzyńczak zwróciła uwagę, że obecnie dostęp młodych ludzi do opieki medycznej i okołomedycznej dotyczącej zdrowia seksualnego jest w Polsce ograniczony, np. poniżej 18. roku życia młody człowiek musi przyjść do lekarza z rodzicem. "Naszym ideałem byłoby ponadto stworzenie poradni zdrowia seksualnego dla młodzieży, gdzie można byłoby spotkać się z lekarzem oraz otrzymać antykoncepcję, np. darmowe prezerwatywy" - mówiła.

Grupa "Ponton" działa w Polsce przy Federacji na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny. By zostać edukatorem seksualnym, trzeba przejść cykl szkoleń, które polegają na spotkaniach z ginekologami, seksuologami, pedagogami i innymi specjalistami. Grupa prowadzi akcje informacyjne w szkołach, poradnictwo przez internet. W każdy piątek w godz. 16-20 udostępnia linię telefoniczną: 22 635 93 92, gdzie młodzież może porozmawiać na tematy dotyczące seksualności, dojrzewania.(PAP)

bpi/ pz/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)