Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Stolica: Warszawskie wodociągi zakończyły modernizację oczyszczalni "Czajka"

0
Podziel się:

Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Warszawie zakończyło
modernizację i rozbudowę Oczyszczalni Ścieków "Czajka" oraz budowę układu przesyłowego ścieków.
Wartość inwestycji to ponad 2,7 mld zł, z czego prawie 1 mld zł pochodził z funduszy unijnych.

bEsghdcl

Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Warszawie zakończyło modernizację i rozbudowę Oczyszczalni Ścieków "Czajka" oraz budowę układu przesyłowego ścieków. Wartość inwestycji to ponad 2,7 mld zł, z czego prawie 1 mld zł pochodził z funduszy unijnych.

Inwestycja była realizowana w ramach projektu "Zaopatrzenie w wodę i oczyszczanie ścieków w Warszawie - Faza III" współfinansowanego ze środków unijnych. Projekt miał na celu ograniczenie dopływu ścieków do Wisły i Bałtyku oraz poprawę jakości wody pitnej w Warszawie. MPWiK przeznaczyło na inwestycję ponad 1,8 mld zł.

"Największą inwestycją zrealizowaną w ramach trzeciej fazy projektu była modernizacja i rozbudowa oczyszczalni +Czajka+. Warszawa przestała zanieczyszczać Wisłę. Stale poprawia się jakość wody w Wiśle oraz czystość wód samego Bałtyku" - powiedziała w środę na konferencji prasowej prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Hanna Krajewska.

bEsghdcn

Podkreśliła, że oczyszczalnia "Czajka" zaliczana jest do grona największych i najnowocześniejszych oczyszczalni w Europie. Zaawansowany proces technologiczny z podwyższonym usuwaniem ze ścieków związków biogennych powoduje, że oczyszczone ścieki spełniają normy krajowe oraz unijne.

Położona na Białołęce "Czajka" przyjmuje 75 proc. ścieków z lewego brzegu Warszawy oraz ścieki z prawobrzeżnych dzielnic miasta.

W oczyszczalni pracuje 10 nowoczesnych linii technologicznych. Podczas procesu oczyszczania ścieków, zakład produkuje ok. 400 ton osadu ściekowego na dobę. W wyniku jego fermentacji powstaje każdej doby 30 tys. m sześc. biogazu, który jest spalany w gazogeneratorach. Generatory te są w stanie dostarczać 5,6 MW energii elektrycznej i 5,5 MW cieplnej, a powstająca w ten sposób tzw. zielona energia wykorzystywana jest na potrzeby oczyszczalni.

W ramach trzeciej fazy projektu przeprowadzono ponadto renowację 32 km sieci kanalizacyjnej, ok. 1,1 tys. studni rewizyjnych oraz ponad 1,2 tys. włączeń do sieci kanalizacyjnej na terenie Warszawy, Pruszkowa i Piastowa.

bEsghdct

Prace budowlane rozpoczęły się pod koniec 2008 r. (PAP)

aop/ mki/ mow/

bEsghdcO
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)