Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Stolica: Z rowerów Veturilo korzysta już ponad 130 tys. użytkowników

0
Podziel się:

System Warszawskiego Roweru Publicznego Veturilo ma już rok; w tym czasie
odnotowano 1,5 mln wypożyczeń miejskich rowerów. Dziś korzysta z nich ponad 130 tys. osób, a każdy
wypożyczany jest średnio 5-6 razy dziennie.

*System Warszawskiego Roweru Publicznego Veturilo ma już rok; w tym czasie odnotowano 1,5 mln wypożyczeń miejskich rowerów. Dziś korzysta z nich ponad 130 tys. osób, a każdy wypożyczany jest średnio 5-6 razy dziennie. *

Urodziny Veturilo zorganizowano w piątek na Krakowskim Przedmieściu, gdzie rok temu zainaugurowano działanie wypożyczalni rowerów. Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz przyjechała na uroczystość właśnie na jednym z miejskich rowerów.

Prezydent podkreśliła, że Veturilo jest ósmym pod względem wielkości tego typu systemem w Europie - ma 168 wypożyczalni i 2600 rowerów. Przez rok działania systemu zarejestrowało się w nim 133 tysiące użytkowników. Rowery wypożyczono już 1,5 miliona razy, co daje około 10 tysięcy wypożyczeń dziennie.

"Stawiamy na nowoczesną, rowerową Warszawę, która jest przyjazna dla rowerzystów" - powiedziała Gronkiewicz-Waltz. Jak dodała, pod koniec sierpnia zostanie oddany pas rowerowy na ulicy Spacerowej (niecały 1 km), powstanie trasa rowerowa na moście Grota-Roweckiego, wytyczone będą pasy rowerowe w alei Wojska Polskiego, ukończone zostaną inwestycje na ulicach Kasprowicza, Marsa, Nowolazurowej, Górczewskiej.

Przypomniała, że w planach jest też utworzenie nadwiślańskiego szlaku rowerowego o długości 34 km. Podkreśliła, że przygotowany jest też plan rozwoju ścieżek rowerowych na lata 2014-2020, który ma być realizowany z pomocą środków unijnych. W jego ramach mają powstać nowe trasy rowerowe, ale będą też remontowane te już istniejące.

Obecnie w Warszawie jest ponad 330 km dróg i tras rowerowych.

Pytana przez dziennikarzy jak często jeździ rowerem, Gronkiewicz-Waltz powiedziała: "Jeżdżę regularnie koło siebie, w Wawrze, w lesie. Mam na to czas tylko w sobotę i niedzielę".

Wśród osób, które przybyły na urodziny Veturilo, były także te na rowerach. "Staram się nie korzystać z komunikacji miejskiej, bo wiem, że tak jest szybciej, wygodniej i przede wszystkim zdrowiej. Dlatego, że nie wszędzie da się dojechać autobusem" - powiedziała PAP Paulina.

Inna rowerzystka, Agata, podkreśliła, że choć ma w domu cztery rowery, to jednak korzysta z tych miejskich. "Znoszenie roweru z piątego piętra i potem wnoszenie na górę jest dla mnie męczące, dlatego Veturilo jak najbardziej na tak, bo już stoi na ziemi. Nie zdarzyło mi się wypożyczyć niesprawnego roweru. Już się nauczyłam, że trzeba sprawdzić, czy jest łańcuch i czy nie ma przebitej opony, bo reszta przeważnie działa" - powiedziała.

Niektórzy rowerzyści zwracali jednak uwagę na usterki, z których najczęściej wymieniali zawieszanie się systemu czy serwisowanie wszystkich dostępnych na danej stacji rowerów, a wówczas nie można ich wypożyczyć.

Z okazji urodzin Veturilo dla warszawiaków przygotowano tort, którego pierwsze kawałki kroiła i rozdawała przechodniom prezydent. Osobom, które przyjechały na specjalnie oznaczonych rowerach przed pomnik Kopernika, rozdawane były też upominki. Można było wygrać m.in. podwójny bilet lotniczy, telefony i bony na zakupy.

Do rowerów w piątek przyczepione są niebieskie balony. Można je wymieniać na pączki pod pomnikiem Kopernika na Krakowskim Przedmieściu oraz w czterech cukierniach Camargo (ul. Świętojańska 21, pl. Defilad 1, ul. Mickiewicza 27, ul. Reymonta 6).

Świętowanie urodzin Veturilo ma potrwać cały miesiąc. W planach są m.in. rowerowa gra miejska oraz koncert przy fontannie multimedialnej na Podzamczu.

Nazwa systemu miejskich rowerów - Veturilo - pochodzi z języka esperanto i oznacza transport, środek transportu i trenowanie. (PAP)

pcy/ mca/ itm/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)