Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Stolica: Zabezpieczanie tunelu Wisłostrady do 15 grudnia

0
Podziel się:

Zabezpieczanie tunelu Wisłostrady w Warszawie potrwa do 15 grudnia,
samochody pojadą nim dopiero przed świętami Bożego Narodzenia lub po Nowym Roku - poinformowali w
czwartek na konferencji prasowej przedstawiciele ratusza i Metra Warszawskiego.

Zabezpieczanie tunelu Wisłostrady w Warszawie potrwa do 15 grudnia, samochody pojadą nim dopiero przed świętami Bożego Narodzenia lub po Nowym Roku - poinformowali w czwartek na konferencji prasowej przedstawiciele ratusza i Metra Warszawskiego.

Konferencja prasowa z udziałem prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz, wiceprezydenta stolicy Jacka Wojciechowicza, prezesa Metra Warszawskiego Jerzego Lejka odbyła się w zamkniętym dla ruchu tunelu Wisłostrady nad budowaną stacją II linii metra (Powiśle). W połowie sierpnia na stacji Powiśle doszło do awarii.

Jak powiedział Lejk, tunel Wisłostrady został wzmocniony, jest stabilny i nie podlega odkształceniom. Zaznaczył, że obecnie trwa drugi etap prac zabezpieczających, polegający na budowaniu specjalnych ścian, które będą się znajdowały po stronie północnej i południowej budowanej stacji Powiśle. Lejk wyjaśnił, że chodzi o umożliwienie budowy tunelu pod Wisłostradą i stworzenie rozwiązań, które umożliwią jednoczesne funkcjonowanie metra i tunelu.

Zaznaczył, że termin zakończenia prac to 15 grudnia 2012. Podkreślił jednak, że potem tunel do ruchu będzie musiał dopuścić jeszcze nadzór budowlany.

"Mam nadzieję, że w przyszłym roku lub przed świętami pojedziemy tunelem" - powiedziała prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. Zaznaczyła też, że opóźnienia związane z awarią nie obciążają budżetu miasta i podatników. Dodała, że chociaż nie ma dokładnego bilansu kosztów związanego z awarią, to "nie są to astronomiczne sumy". Powiedziała, że wyniosą kilkanaście milionów złotych, a nie miliardy. Zaznaczyła, że będą one pokryte z ubezpieczenia.

W środę warszawskie media informowały, że z raportów dotyczących awarii na stacji Powiśle, wynika, że należy liczyć się z wyburzeniem i ponownym zbudowaniem elementów Wisłostrady. Informacje te zdementował stołeczny ratusz. "Ani wykonawca budowy ani inwestor nie planują jakiejkolwiek ingerencji w strukturę tunelu Wisłostrady, która wymagałaby demontażu poszczególnych jego fragmentów" - napisano w środowym oświadczeniu.

Także Lejk mówił w czwartek, że nie było mowy o wyburzaniu elementów Wisłostrady. Zaznaczył, że podstawą do decyzji o sposobach zabezpieczania tunelu były ekspertyzy niezależnych ekspertów.

"Pustka została wypełniona najpierw z boku, od dołu, następnie cały ten obszar został sprawdzony i georadarem i stosownymi sondami, żeby sprawdzić czy są minimalne pustki. Po stwierdzeniu takich ubytków pod Wisłostradą, typu 2 cm, 1 cm, zostały wykonane odwierty z góry. Te miejsca zostały wypełnione specjalnymi żywicami, aby wypchnąć potencjalne zastoiska wody" - powiedział.

Jak mówił, stwierdzenie, że osunięcie gruntu na budowie II linii metra więcej się nie wydarzy, miałoby się z rzeczywistością. "To skomplikowana budowa w bardzo skomplikowanych warunkach geologicznych warszawskich" - podkreślił.

Podczas budowy stacji II linii metra Powiśle w nocy z 13 na 14 sierpnia budowniczy natrafili na ciek wodny. Stacja została zalana, woda wymyła m.in. grunt pod tunelem Wisłostrady. Ruch w tunelu został zamknięty; kierowcy korzystają z objazdów. (PAP)

kno/ bos/ ura/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)