Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Stosunki między Rosją i Polską tematem dyskusji w Moskwie

0
Podziel się:

Były ambasador Rosji w Warszawie Leonid Draczewski podczas dyskusji panelowej
w Moskwie wyraził wątpliwość, by w ciągu dwóch miesięcy, jakie pozostały do wyborów prezydenckich w
Polsce, klimat stosunków rosyjsko-polskich uległ pogorszeniu.

Były ambasador Rosji w Warszawie Leonid Draczewski podczas dyskusji panelowej w Moskwie wyraził wątpliwość, by w ciągu dwóch miesięcy, jakie pozostały do wyborów prezydenckich w Polsce, klimat stosunków rosyjsko-polskich uległ pogorszeniu.

Draczewski, który jest współprzewodniczącym rosyjsko-polskiego Forum Dialogu Obywatelskiego, mówił o tym podczas panelu "Rosja i Polska: wybór przyjaźni czy przyjaźń do wyborów", zorganizowanego w czwartek przez agencję informacyjną Rosbałt.

Zdaniem dyplomaty, Rosja i Polska muszą jednak dołożyć wielu starań, aby ich relacje się ustabilizowały, nabrały długofalowego charakteru. "Społeczeństwa obu krajów czeka jeszcze długa droga" - podkreślił.

Także Irina Kobrinska z Instytutu Gospodarki Światowej i Stosunków Międzynarodowych Rosyjskiej Akademii Nauk (RAN) jest zdania, że korzystne tło, które powstało w stosunkach między Rosją i Polską po tragedii w Smoleńsku, w ciągu dwóch miesięcy nie zniknie.

"Jeśli jakiś skrajnie prawicowy polityk w Polsce spróbuje rozegrać rosyjską kartę, to nie znajdzie zrozumienia w społeczeństwie" - powiedziała znana politolog.

Nikołaj Bucharin z Instytutu Gospodarki RAN oświadczył, że ważną rolę w zbliżeniu między Rosją i Polską odegrają rosyjska Cerkiew prawosławna i Kościół rzymskokatolicki. Politolog przypomniał, że w najbliższych miesiącach dwa Kościoły zamierzają wystąpić ze wspólnym apelem do Rosjan i Polaków o pojednanie i skruchę.

W ocenie Bucharina, tragedia pod Smoleńskiem zbliżyła dwa społeczeństwa i stworzyła warunki do dialogu. Jego zdaniem, "dalszy rozwój relacji rosyjsko-polskich zależeć będzie jednak od tego, kto zostanie prezydentem Polski".

Analityk polskiego Biura Bezpieczeństwa Narodowego Bartosz Cichocki, który uczestniczył w dyskusji za pośrednictwem telemostu z Warszawą, wyraził pogląd, że zarówno w Polsce, jak i Rosji zmniejszać się będzie zapotrzebowanie na konfrontacyjną retorykę.

"Na razie nie wiadomo, którzy kandydaci będą uczestniczyć w wyborach prezydenckich w Polsce, jednak jest jasne, że w stosunkach polsko-rosyjskich wiele się będzie zmieniać" - wskazał.

Jerzy Malczyk(PAP)

mal/ kar/ mag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)