Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Stosunki polsko-białoruskie. Władze odmówiły wiz delegatom MEN

0
Podziel się:

Białoruskie władze odmówiły wiz delegatom MEN, którzy się wybierali na II Forum Oświaty Polskojęzycznej w Baranowiczach.

Stosunki polsko-białoruskie. Władze odmówiły wiz delegatom MEN
(selensergen/iStockphoto)

Białoruskie władze odmówiły wiz delegatom MEN, którzy się wybierali na II Forum Oświaty Polskojęzycznej w Baranowiczach. Tematem forum było nauczanie języka polskiego i funkcjonowanie polskiej oświaty na Białorusi. Białorusini nie wyjaśnili powodów odmowy wiz.

Informacje o odmowie wiz dla delegacji polskiego resortu edukacji, które podały białoruskie media, potwierdziło w poniedziałek MEN._ -Dwóch pracowników Ministerstwa Edukacji Narodowej i dwóch pracowników Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą zaproszonych na II Forum Oświaty Polskiej w Baranowiczach na Białorusi nie otrzymało wiz białoruskich _ - poinformowała PAP rzeczniczka MEN Paulina Klimek. Dodała, że białoruskie władze nie podały powodów odmowy przyznania wiz; zgodnie z prawem - jak wyjaśniła rzeczniczka - nie miały one takiego obowiązku.

II Forum Oświaty Polskojęzycznej, które odbyło się 13 października, skierowane było do osób działających na rzecz oświaty polskiej mniejszości na Białorusi. Jego tematem było nauczanie języka polskiego, a także funkcjonowanie szkolnictwa wszystkich szczebli i polskiej oświaty na Białorusi.

W obradach wziął udział przedstawiciel polskiego resortu spraw zagranicznych. MSZ koordynuje bowiem prace nad podpisaniem porozumienia w obszarze edukacji między Polską a Białorusią. _ Porozumienie dotyczy współpracy polsko-białoruskiej w dziedzinie edukacji, w tym m.in. kierowania nauczycieli z Polski do szkół na Białorusi, jak również edukacji studentów spośród mniejszości narodowych _ - podało PAP w poniedziałek wieczorem biuro prasowe MSZ. Dodało, że nowe porozumienie, które będzie miało charakter międzyrządowy, a nie jak dotychczas międzyresortowy, podyktowane jest troską o losy polskiej mniejszości narodowej na Białorusi.

MEN podkreśliło też, że _ kontynuuje działania na rzecz wspierania oświaty polskiej na Białorusi _ poprzez kierowanie nauczycieli z Polski (pięciu nauczycieli w roku szkolnym 2012/13), szkolenia doskonalące kompetencje zawodowe nauczycieli, wyposażanie w podręczniki i pomoce dydaktyczne oraz organizowanie kolonii dla uczniów.

Czytaj więcej w Money.pl
Męczą Poczobuta, to znowu ta sama strategia O przedłużeniu śledztwa poinformował w poniedziałek rzecznik Komitetu Śledczego w obwodzie grodzieńskim Siarhiej Szarszaniewicz.
Izrael dziękuje Łukaszence za...wątrobę Na Białorusi przeprowadzono transplantację byłemu szefowi izraelskiego wywiadu.
Zapowiedzieli drastyczne podwyżki cen prądu Do końca 2016 roku mieszkańcy Białorusi zaczną opłacać 100 procent kosztów dostarczanej im energii elektrycznej zamiast obecnych prawie 31 procent.
Nieuczciwe wybory. Będzie zmiana prawa? To niższa izba białoruskiego parlamentu. Dzisiaj zebrała się ona na pierwszej sesji po wyborach z 23 września.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)