Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
radosław sikorski
11.12.2012 09:00

Stosunki polsko-gruzińskie. Szef Kancelarii Prezydenta jedzie z wizytą

Szef Kancelarii Prezydenta Jacek Michałowski oraz ministrowie spraw zagranicznych Bułgarii i Szwecji udają się z kilkudniową wizytą do Azerbejdżanu, Gruzji oraz Armenii.

Podziel się
Dodaj komentarz
(prezydent.pl/GFDL)

Szef Kancelarii Prezydenta Jacek Michałowski (na zdjęciu) oraz ministrowie spraw zagranicznych Bułgarii i Szwecji udają się z kilkudniową wizytą do Azerbejdżanu, Gruzji oraz Armenii - poinformowały Kancelaria Prezydenta i MSZ. Będą rozmawiać o relacjach tych państw z Unią Europejską.

Politycy omówią przygotowania do III Szczytu Partnerstwa Wschodniego zaplanowanego 2013 rok, a także kwestię zawarcia przez te państwa umów stowarzyszeniowych z UE, możliwości liberalizacji systemu wizowego, poruszą też sprawę rozwoju współpracy energetycznej.

Michałowski będzie reprezentował Polskę podczas wizyty w Gruzji oraz Azerbejdżanie, natomiast w Armenii będzie to szef MSZ Radosław Sikorski. Polskim politykom towarzyszyć będą minister spraw zagranicznych Szwecji Carl Bildt oraz Bułgarii - Nikołaj Mładenow. Część oficjalna wizyty rozpoczyna się w środę. Michałowski, Bildt i Mładenow spotkają się wówczas z prezydentem Azerbejdżanu Ilhamem Alijewem oraz premierem Arturem Rasizade.

W czwartek udadzą się do Gruzji gdzie porozmawiają m.in. z szefową dyplomacji tego kraju. Następnie delegacje z Polski, Bułgarii i Szwecji polecą do Armenii. Partnerstwo Wschodnie - zainaugurowane w 2009 roku - ma na celu zacieśnienie współpracy Unii Europejskiej z sześcioma wschodnimi sąsiadami: Armenią, Azerbejdżanem, Białorusią, Gruzją, Mołdawią i Ukrainą.

Partnerstwo nie zakłada członkostwa tych krajów w Unii, przewiduje jednak ich stopniową i daleko idącą integrację z unijnymi politykami, gospodarką i prawem. Realizacja projektu ma się przełożyć na preferencje handlowe, ułatwienia wizowe i programy pomocowe.

Czytaj więcej w Money.pl
Przed nimi ważne wybory. Powtórka z Putina? - Gruzja może wyznaczyć standard wolnych wyborów dla regionu - powiedział szef MSZ Radosław Sikorski.
Zerwali z nimi stosunki przez mordercę W wyniku tych działań morderca znalazł się w Baku i go uwolniono.
Zabili im żołnierzy. "Reakcja jest nieuchronna" - Azerski ostrzał, którego celem jest nasze terytorium, jest kontynuowany. Stosowna reakcja jest nieuchronna - zapowiedział prezydent Armenii.
Kolejne kraje negocjują z Unią. Chcą bez wiz Rozmowy techniczne ruszą już w styczniu, a formalne tury negocjacyjne - w pierwszym kwartale 2012 roku.
Tagi: radosław sikorski, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz