Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Stowarzyszenia kibiców chcą likwidacji zakazu klubowego

0
Podziel się:

Likwidacja zakazu klubowego i możliwość skrócenia okresu obowiązywania
zakazu stadionowego - to główne założenia obywatelskiego projektu zmian w ustawie o bezpieczeństwie
imprez masowych zaproponowane przez środowiska kibiców. Podpisało się pod nim już ponad tysiąc
osób.

Likwidacja zakazu klubowego i możliwość skrócenia okresu obowiązywania zakazu stadionowego - to główne założenia obywatelskiego projektu zmian w ustawie o bezpieczeństwie imprez masowych zaproponowane przez środowiska kibiców. Podpisało się pod nim już ponad tysiąc osób.

W czwartek przedstawiciele Ogólnopolskiego Związku Stowarzyszeń Kibiców oraz Fundacji Republikańskiej złożyli w Sejmie ponad tysiąc podpisów, rozpoczynając oficjalnie akcję poparcia dla tego projektu. Aby obywatelski projekt ustawy mógł być wniesiony do Sejmu, trzeba zebrać pod nim 100 tys. podpisów w ciągu trzech miesięcy.

Kibice proponują, by z polskiego systemu prawnego wyeliminować instytucję zakazu klubowego, która - w ich ocenie - jest niekonstytucyjna. Zakaz klubowy stanowi, że organizator meczu może osobom łamiącym regulamin zakazać wstępu na swoje kolejne imprezy - nie dłużej niż na dwa lata.

Przedstawiciele kibiców chcą też, by istniała możliwość skrócenia okresu obowiązywania zakazu stadionowego (osoba nim ukarana przez sąd nie ma wstępu na stadion piłkarski, co więcej, w czasie meczu musi stawiać się w komisariacie policji). Kibice proponują, by było to możliwe po upływie 1/3 jego obowiązywania dla osób podejmujących się prac społecznych i działań reedukacyjnych prowadzonych przez wskazane i nadzorowane przez samorząd terytorialny organizacje społeczne.

Stowarzyszenia kibiców proponują też wprowadzenie obowiązku posiadania karty kibica jako dokumentu uprawniającego do udziału w imprezie masowej. Chcą tez zakazu sprzedaży napojów alkoholowych na terenie obiektu, na którym odbywa się impreza masowa.

Proponowane przepisy umożliwiają prowadzenie dopingu z użyciem materiałów pirotechnicznych według tzw. modelu duńskiego. Oznacza to, że stowarzyszenie kibiców odpowiedzialne za doping wnosi kaucję, która w przypadku zniszczeń na stadionie jest przeznaczana na pokrycie ewentualnych roszczeń odszkodowawczych.

Ogólnopolski Związek Stowarzyszeń Kibiców reprezentuje stowarzyszenia kibiców skupionych wokół klubów piłkarskich. W skład OZSK wchodzą przedstawiciele około 50 klubów. (PAP)

gdyj/ abr/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)