Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Stowarzyszenie Willa Decjusza laureatem Nagrody Wyszehradzkiej

0
Podziel się:

Stowarzyszenie Willa Decjusza w Krakowie zostało laureatem tegorocznej
Międzynarodowej Nagrody Wyszehradzkiej. Wyróżnienie odbierze w czwartek w Pradze dyrektor tej
instytucji Danuta Glondys.

Stowarzyszenie Willa Decjusza w Krakowie zostało laureatem tegorocznej Międzynarodowej Nagrody Wyszehradzkiej. Wyróżnienie odbierze w czwartek w Pradze dyrektor tej instytucji Danuta Glondys.

Uroczystość wręczenia Międzynarodowej Nagrody Wyszehradzkiej, uznawanej za najbardziej prestiżowe wyróżnienie w Europie Środkowej, nastąpi podczas inauguracji Polskiej Prezydencji w Grupie Wyszehradzkiej.

Nagroda została ustanowiona przez ministrów kultury Polski, Czech, Słowacji i Węgier w 2004 roku i przyznawana jest corocznie zasłużonym osobom i instytucjom za ich działania na rzecz rozwoju współpracy kulturalnej krajów Grupy Wyszehradzkiej.

"To jest dla nas bardzo duże wyróżnienie, tym bardziej, że co roku tylko jedna osoba lub instytucja jest honorowana tą nagrodą, więc konkurencja była bardzo duża" - powiedziała PAP w środę dyrektor Stowarzyszenia Willa Decjusza, Danuta Glondys.

Podkreśliła, że Międzynarodową Nagrodę Wyszehradzką po raz drugi otrzymuje instytucja działająca w Krakowie. Wcześniej otrzymało ją Międzynarodowe Centrum Kultury. "Pokazuje to, że Kraków jest potęgą jeśli chodzi o współpracę Europy Środkowej" - oceniła dyrektor.

Jak przypomniała, krakowska instytucja, której siedziba mieści się w renesansowej Wilii Decjusza na krakowskiej Woli Justowskiej, od momentu swojego powstania w 1995 roku obejmuje swoim zasięgiem państwa Grupy Wyszehradzkiej. Było inicjatorem i organizatorem szeregu przedsięwzięć związanych z tą inicjatywą.

Najważniejszym wśród nich jest realizowana od 11 lat Letnia Szkoła Wyszehradzka, ciesząca się niesłabnącą popularnością i szacunkiem, jako międzynarodowa platforma studiów nieformalnych oraz miejsce kreacji nowych inicjatyw makroregionalnych.

Istotny wkład w rozwój kulturalny regionu mają również coroczne stypendia twórcze, przyznawane od 1998 roku. Do 2011 roku Stowarzyszenie gościło ponad 130 pisarzy z Europy Środkowej i Wschodniej, a wśród nich twórców Europy Środkowej jak: Michal Hvorecky, Jiri Hajicek, Andras Palyi, Barbora Gregorova, David Zabransky, Jonas Hajek.

Willa Decjusza jest także miejscem spotkań i debaty politycznej i społecznej. Tu od 2006 roku Stowarzyszenie organizuje międzynarodowe konferencje i seminaria poświęcone idei wolności stanowiące okazję do spotkania wybitnych intelektualistów i polityków.

"Byliśmy też takim dobrym duchem sprawczym magazynu +Visegrad Insight+, który zadebiutował w tym roku i jest wspólnym pismem intelektualistów z tego obszaru Europy" - dodała Glondys.

Według niej w czerwcu nastąpi inauguracja najnowszej inicjatywy, której inspiratorem jest Stowarzyszenie Willa Decjusza. Będzie to Program Wyszehradzkich Rezydencji Literackich (Visegrad Literary Residency Program).

Program będzie polegał na tym, że w czterech miastach: Budapeszcie, Pradze, Bratysławie i Krakowie zostaną zorganizowane równoczesne pobyty stypendialne ludzi pióra: pisarzy, publicystów, dziennikarzy, tłumaczy z terenu Grupy Wyszehradzkiej.

"W każdym mieście będą cztery takie osoby, przez trzy miesiące będą przebywały razem, pracowały nad swoimi projektami, uczestniczyły w spotkaniach autorskich adresowanych do lokalnej publiczności. Będzie to też takie +nasiąkanie+ kulturą miast, w których ci rezydenci będą przebywać" - wyjaśniła Glondys. (PAP)

rgr/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)