Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Stracono Irańczyka skazanego za zabójstwo fizyka jądrowego

0
Podziel się:

Irańczyk Madżid Dżamali-Faszi, skazany na karę śmierci za zamordowanie
przed dwoma laty fizyka jądrowego Masuda Alego Mohammadiego, został we wtorek rano powieszony w
więzieniu w Teheranie - poinformowała oficjalna agencja IRNA powołując się na komunikat sądu.

Irańczyk Madżid Dżamali-Faszi, skazany na karę śmierci za zamordowanie przed dwoma laty fizyka jądrowego Masuda Alego Mohammadiego, został we wtorek rano powieszony w więzieniu w Teheranie - poinformowała oficjalna agencja IRNA powołując się na komunikat sądu.

"Madżid Dżamali-Faszi, szpieg Mosadu i człowiek odpowiedzialny za zabójstwo naszego naukowca (...) został powieszony w więzieniu Evin w Teheranie" - podała IRNA.

Specjalizujący się w energetyce jądrowej profesor Uniwersytetu Teherańskiego Masud Ali Mohammadi zginął w następstwie wybuchu motocykla pułapki, kiedy wychodził z domu w Teheranie 12 stycznia 2010 roku.

Był to pierwszy z serii zamachów na naukowców irańskich, które władze w Teheranie uznały za działania wrogów pragnących uniemożliwić rozwijanie przez Iran technologii nuklearnej.

Skazany na śmierć w sierpniu 2011 roku Dżamali-Faszi przyznał się do zarzuconych mu czynów, a jego słowa transmitowała irańska telewizja.

Irańskie MSZ informowało o "oznakach zaangażowania" USA i Izraela w zamach na Mohammadiego. Waszyngton zaprzeczył tym doniesieniom, a władze izraelskie odmówiły komentarza.

Według prokuratury Dżamali-Faszi odwiedzał Izrael, by przejść szkolenie w Mosadzie i dostał 120 tys. dolarów za dokonanie zabójstwa. Po zabiciu Mohammadiego przeprowadzono zamachy bombowe jeszcze na trzech innych irańskich fizyków jądrowych.

Wspólnota międzynarodowa podejrzewa Iran o zamiar zbudowania broni atomowej. Teheran utrzymuje natomiast, że chce wzbogacać uran wyłącznie w celu uzyskania paliwa dla elektrowni jądrowych. Niechęć Iranu do pełnego udostępnienia swych instalacji nuklearnych inspektorom międzynarodowym spowodowała nałożenie na ten kraj czterech pakietów sankcji ONZ. (PAP)

cyk/ ap/

11411292 arch.

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)