Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Strajk generalny na Śląsku - stanęły pociągi

0
Podziel się:

#
Dochodzą bieżące informacje
#

# Dochodzą bieżące informacje #

26.03. Katowice (PAP) - Około 8 rano związkowcy na kilkanaście minut zablokowali tory kolejowe w Katowicach, Tarnowskich Górach, Czechowicach-Dziedzicach i Rybniku. W ten sposób symbolicznie rozpoczęli dwugodzinny strajk na śląskiej kolei, który zakończy się o 10.

Jak podał rzecznik zarządcy infrastruktury, spółki PKP PLK, Mirosław Siemieniec, aktualnie opóźnienia dotyczą 9 pociągów, co - jak ocenił "nie ma istotnego wpływu na ruch pociągów na pozostałym obszarze kraju". Zagrożonych opóźnieniem jest około 40 pociągów.

Na trasy wyruszyły autobusy, podstawione zamiast zatrzymanych pociągów przez Koleje Śląskie. Zastępcza komunikacja autobusowa ma wykonać w sumie 44 kursy. 10 autobusów odjedzie do godz. 10 w różnych kierunkach z Katowic, po 4 z Sosnowca i Częstochowy. Między Katowicami i Gliwicami kursować będzie 7 "kolejowych" autobusów - niektóre z obsługą wszystkich stacji, 3 zatrzymają się tylko w Zabrzu.

Przedstawiciele Kolei Śląskich informują jednak, że nie wszystkie pociągi zostały zatrzymane. Np. już po 8 z Katowic wyjechał pociąg w kierunku Gliwic. Również w innych częściach regionu część pociągów nie została zatrzymana. Niemniej kolejarze zalecają, by korzystać z komunikacji zastępczej.

W Katowicach po krótkiej pikiecie związkowcy zeszli z torowiska. Jak mówili, chodziło nie o trwałą blokadę torów, ale o symboliczne rozpoczęcie strajku. Pociągi zostały zatrzymane na stacjach. W Katowicach o 8.30 stały cztery pociągi (np. pociąg "Chemik" do Warszawy), które nie wyruszyły w dalszą drogę.

Informacje o utrudnieniach przekazywane są przez megafony; pasażerowie Kolei Śląskich kierowani są do autobusów komunikacji zastępczej, odjeżdżających z katowickiego placu Andrzeja.

Na dworcu działają też informatorzy, przekazujący informacje o rozkładzie autobusów i miejscach ich odjazdu. Nie widać chaosu.

Jak dotąd nie zanotowano żadnych poważniejszych incydentów. O spokój na dworcach i terenach kolejowych dbają wzmocnione patrole Straży Ochrony Kolei - w sumie ponad 150 funkcjonariuszy. Dla pasażerów przygotowano gorące napoje.

Między 8 a 12 przewoźnicy PKP Intercity, Przewozy Regionalne, Koleje Śląskie wzajemnie honorują swoje bilety.

Protest na kolei jest częścią trwającego we wtorek od rana w regionie śląsko-dąbrowskim strajku generalnego przeciwko polityce społeczno-gospodarczej rządu. Związkowcy protestują m.in. przeciwko zmianom w Kodeksie pracy i umowom śmieciowym. Chcą wsparcia dla przemysłu energochłonnego i rozwiązań ratujących miejsca pracy w dotkniętych kryzysem firmach. Domagają się zmian w systemie ochrony zdrowia i oświaty.(PAP)

mtb/ mab/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)