Notowania

strajki w grecji
06.10.2010 12:22

Strajk kontrolerów lotów w Grecji sparaliżuje lotniska

Powodem strajku są posunięcia oszczędnościowe planowane przez rząd w Atenach.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Ruch lotniczy nad Grecją będzie jutro utrudniony z powodu czterogodzinnego strajku kontrolerów lotu. Powodem strajku są posunięcia oszczędnościowe rządu. W Atenach i Salonikach odbędą się też demonstracje pracowników budżetówki.

Przestrzeń powietrzna będzie zamknięta od godziny 13 do 18 czasu polskiego, co spowoduje anulowanie 47 lotów krajowych greckich linii lotniczych Olympic Air (OA) i Aegean Airlines. OA zapowiedziała przeniesienie 18 lotów krajowych i 13 międzynarodowych, a Aegean Airlines - 18 lotów krajowych i 33 zagranicznych. Wstrzymany także będzie ruch kolejowy, zwłaszcza na linii Ateny-port lotniczy.

Strajk, ósmy od lutego ogłoszony przez Adedy, związek zawodowy pracowników budżetowych, obejmie też administrację, szkolnictwo, służbę zdrowia i urzędy skarbowe. W ciągu dnia odbędą się demonstracje w Atenach i Salonikach, drugim co do wielkości mieście kraju.

Grecja należy do państw najmocniej dotkniętych światowym kryzysem finansowym.

Socjalistyczny rząd premiera Jeorjosa Papandreu zgodził się na wprowadzenie najbardziej drastycznych środków oszczędnościowych w historii Grecji w zamian za 110 mld dolarów pomocy z Unii Europejskiej i Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

Grecja zobowiązała się zmniejszyć deficyt budżetowy z 13,6 proc. PKB w 2009 roku do 8,1 proc. w 2010 roku. Obniżono płace w sektorze budżetowym i podniesiono podatki.

Premier we wrześniu ogłosił też zmniejszenie podatku od dochodów dla firm z 20 do 24 procent w 2011 r., a nie 2014 roku, co ma zwiększyć inwestycje i konkurencyjność. Zamierza otworzyć dostęp do takich zawodów, jak notariusze, farmaceuci, kierowcy ciężarówek i taksówkarze. Zapowiedział również deregulację rynku energetycznego, wyznaczenie celów prywatyzacyjnych i uproszczenie wydawania licencji na działalność gospodarczą.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/174/t112302.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/chiny;pomoga;europie;kupia;smieciowe;papiery;,238,0,686062.html) Chiny pomogą Europie. Kupią "śmieciowe" papiery". Premier Chin podkreśla, że jego kraj będzie wspierał stabilność euro.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/72/t87624.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/tir-y;zablokowaly;ruch;na;greckich;autostradach,202,0,679882.html) TIR-y zablokowały ruch na greckich autostradach Kierowcy ciężarówek protestują przeciw nowemu, liberalnemu prawu.
Tagi: strajki w grecji, grecja, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz