Notowania

strajki w niemczech
18.02.2013 18:05

Strajk nauczycieli w Berlinie wstępem do protestów w Niemczech

Pięć tysięcy nauczycieli wzięło udział w całodniowym strajku pracowników szkół i przedszkoli w Berlinie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(skynesher/iStockphoto)

Pięć tysięcy nauczycieli wzięło udział w całodniowym strajku pracowników szkół i przedszkoli w Berlinie. Ponad 200 z ogólnej liczby 800 placówek szkolnych przerwało pracę. To wstęp do ogólnokrajowej akcji protestacyjnej w służbie publicznej.

Związek zawodowy pracowników oświaty i nauki GEW domaga się dla 800 tys. zatrudnionych podwyżek płac o 6,5 proc. oraz poprawy warunków pracy, w tym umów pracy na czas nieograniczony, a także ujednolicenia systemów wynagradzania.

Od kilku lat, w Berlinie od 2004 roku, nowo zatrudniani nauczyciele nie otrzymują już statusu urzędników państwowych, lecz są jedynie pracownikami. Pozwala to pracodawcom, czyli władzom krajów związkowych, na oferowanie im gorszych warunków - mniejszego wymiaru urlopu czy niższej pensji.

Pomiędzy landami istnieją w dodatku znaczne różnice w warunkach pracy i płacy. Nauczyciele rozpoczynający pracę w Saksonii otrzymują gorszą grupę zaszeregowania niż ich koledzy w Bawarii, zarabiając nawet o kilkaset euro mniej miesięcznie.

Strajki mają obejmować w kolejnych dniach coraz to nowe grupy zawodowe w innych landach. Kolejna tura negocjacji o układzie zbiorowym ma się odbyć dopiero za trzy tygodnie.

Czytaj więcej w Money.pl
Tak portugalscy nauczyciele walczą o swoje Zainicjują dziś _ tydzień żałoby i walki profesorów _. Sprzeciwiają się cięciom budżetowym i reformom, które nakładają na nich nowe obowiązki.
Ponad tysiąc lotów odwołanych przez strajk 5 dniowy strajk pracowników hiszpańskich linii, dotknie 70 tys. pasażerów.
Unikaj tych lotnisk. Będą kolejne strajki Około 280 odwołanych lotów - to efekt dzisiejszych strajków na lotniskach w Duesseldorfie i Hamburgu w Niemczech. Związki zawodowe zapowiadają, że protestować będą także jutro.
Tagi: strajki w niemczech, nauczyciele, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz