Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Strajk ostrzegawczy lekarzy na Mazowszu

0
Podziel się:

OZZL prowadzi we wtorek strajk ostrzegawczy
w niektórych szpitalach na Mazowszu. Protestujący wzięli urlopy na
żądanie i nie pojawili się w pracy - poinformował PAP szef
mazowieckiego oddziału Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy
Maciej Jędrzejowski.

OZZL prowadzi we wtorek strajk ostrzegawczy w niektórych szpitalach na Mazowszu. Protestujący wzięli urlopy na żądanie i nie pojawili się w pracy - poinformował PAP szef mazowieckiego oddziału Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy Maciej Jędrzejowski.

Związek informuje, że protest prowadzony jest w szpitalach, w których łamane są zapisy znowelizowanej ustawy o Zakładach Opieki Zdrowotnej (ZOZ). Szef mazowieckiego OZZL zaznaczył, że w tej chwili nie posiada pełnych danych na temat protestu. Z jego informacji wynika, że w strajku ostrzegawczym uczestniczy co najmniej sześć stołecznych szpitali.

Od stycznia obowiązują przepisy, zgodnie z którymi czas pracy lekarza wynosi 48 godzin tygodniowo i może być wydłużony do 72 godzin, jeśli lekarz wyrazi na to pisemną zgodę, czyli podpisze tzw. klauzulę opt-out. Przepisy mówią także o przysługującym lekarzowi 11-godzinnym odpoczynku. W zamian za wydłużenie czasu pracy i podpisanie klauzuli medycy domagają się podwyżek.

Lekarze nie przyszli we wtorek do pracy m.in. w warszawskim Wojskowym Instytucie Medycznym przy ul. Szaserów. Rzecznik szpitala Wojciech Lubiński, poinformował PAP, że placówka funkcjonuje normalnie, gdyż 50 proc. kadry medycznej stanowią lekarze wojskowi.

Pediatra z OZZL przy Instytucie Matki i Dziecka Dorota Sands, poinformowała PAP, że od godz. 12 do 13, lekarze z tej placówki w ramach protestu nie będą badać pacjentów. Jednak dyrekcja nie otrzymała do tej pory informacji o strajku.

Zdaniem OZZL, w wielu mazowieckich lecznicach, poprzez niewłaściwe zmiany organizacji pracy, np. wprowadzenie systemu zmianowego lub zmniejszanie obsady dyżurowej oddziałów, narażane jest zdrowie i życie pacjentów. Szpitale znacząco zmniejszyły realizację kontraktów z Narodowym Funduszem Zdrowia.

W związku z brakiem porozumienia lekarzy ze Szpitala Powiatowego w Pułtusku z dyrekcją, placówce tej nadal grozi likwidacja. Trudna sytuacja jest także w radomskich szpitalach. We wtorek po południu w stolicy ma odbyć się spotkanie władz Radomia, dyrekcji szpitali oraz lekarzy z minister zdrowia Ewą Kopacz. (PAP)

pro/ malk/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)