Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
szpital
05.08.2009 08:22

Strajk pielęgniarek w radomskim szpitalu

Pielęgniarki domagają się podwyżek średnio o 600 zł brutto.

Podziel się
Dodaj komentarz
(SarahMcD/CC/Flickr)

*_ - Pielęgniarki i położne z Radomskiego Szpitala Specjalistycznego rozpoczęły w środę rano strajk generalny _ - poinformowała przewodnicząca szpitalnego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych Anna Trzaszczka. *

Pielęgniarki są w sporze zbiorowym z dyrekcją szpitala od stycznia. Domagają się podwyżek średnio o 600 zł brutto, a także m.in. wprowadzenia taryfikatora, siatki płac i norm zatrudnienia.

Strajkujący pracownicy gromadzą się w szpitalnej świetlicy. _ - Tworzone są tzw. zespoły interwencyjne do opieki nad pacjentami w nagłych przypadkach _ - powiedziała Trzaszczka.

Na większości oddziałów pacjentami zajmują się pielęgniarki oddziałowe oraz lekarze. Na newralgicznych oddziałach obsada pielęgniarska została ograniczona. Mniej pielęgniarek niż zwykle jest na odcinkach intensywnego nadzoru oddziałów: neonatologicznego i kardiologicznego, na oddziale anestezjologii i intensywnej terapii oraz w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym.

Według Trzaszczki wszystkie pielęgniarki są w pracy na oddziale dializ. Wcześniej planowały zapewnić obsadę tylko na odcinku hemodializ. - _ Rano okazało się, że zgłosili się pacjenci do dializowania. Nie można było zostawić ich bez opieki _ - podkreśliła.

Na razie nie wiadomo, ile pielęgniarek zdecydowało się przystąpić do strajku. - _ Nie narzucaliśmy żadnej dyscypliny. Ten, kto widzi konieczność strajku, bierze w nim udział _ - podkreśliła Trzaszczka.

Według szacunków dyrektora lecznicy Andrzeja Pawluczyka w szpitalu przebywa ponad 300 pacjentów; w sumie w placówce jest 600 łóżek. Od czwartku wstrzymane zostały już planowe przyjęcia na wszystkie szpitalne oddziały. Pacjenci są sukcesywnie wypisywani do domu.

Według dyrekcji podwyżki nie wchodzą w grę, gdyż szpital nie ma na nie pieniędzy. Lecznica ponosi straty rzędu miliona złotych miesięcznie, a na podwyżki potrzebowałaby dodatkowo 500 tys. zł. Długi szpitala wynoszą 25 mln zł, z czego 5 mln zł stanowią tzw. zobowiązania wymagalne.

ZOBACZ TAKŻE:

Tagi: szpital, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz