Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
strajk na kolei
25.08.2011 07:23

Strajku nie będzie. Będą podwyżki

Nie będzie kolejnego strajku w Przewozach Regionalnych, zapowiadanego na piątek i sobotę. W środę późnym wieczorem związki zawodowe porozumiały się z zarządem spółki, zarówno w kwestii podwyżek jak i innych stawianych postulatów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(pkp.pl)

Nie będzie kolejnego strajku w Przewozach Regionalnych, zapowiadanego na piątek i sobotę. Późnym wieczorem związki zawodowe porozumiały się z zarządem spółki, zarówno w kwestii podwyżek jak i innych stawianych postulatów.

Jak poinformowała prezes Przewozów Regionalnych Małgorzata Kuczewska-Łaska, pracownicy spółki - oprócz podwyżki w wysokości średnio 120 zł, którą dostali w sierpniu br., dostaną jeszcze średnio o 130 zł więcej od lipca 2012 r. i o 30 zł więcej od początku 2013 r.

Związkowcy domagali się, by podwyżka w lipcu 2012 r. była bezwarunkowa, twierdząc, że przewiduje to środowa decyzja rady nadzorczej PR. Zarząd stał z kolei na stanowisku, że podwyżka ta zależeć będzie od sytuacji finansowej spółki.

W końcu - jak powiedziała po rozmowach prezes Kuczewska-Łaska - uzgodniono, że podwyżki z 2012 i 2013 r. zostaną poprzedzone _ analizą i zatwierdzeniem przez organy korporacyjne spółki _. Podkreśliła jednak, że w porozumieniu zapisano, iż podwyżki wyczerpują zakres sporu zbiorowego. Małgorzata Kuczewska-Łaska przyznaje, że były to trudne negocjacje.

POSŁUCHAJ PREZES PRZEWOZÓW REGIONALNYCH:

_ - Udało nam się osiągnąć bardzo trudny kompromis. Zarząd PR, mając głównie na myśli to, żeby nie dopuścić do strajku i żeby nie było kłopotów dla pasażerów, wykazał bardzo dużo dobrej woli. Tak dużo, że związkowcy zaakceptowali wszystkie zapisy porozumienia _ - mówiła prezes PR.

_ ZOBACZ JAK BĘDĄ JEŹDZIĆ POCIĄGI OD WRZEŚNIA:

Wchodzi nowy rozkład pociągów PKP - W tym porozumieniu wycofaliśmy się z organizacji strajku. Oprócz porozumienia dotyczącego podwyżek płac uzgodniliśmy, że do połowy września minister infrastruktury Cezary Grabarczyk zwoła szczyt kolejowy, który dotknie najistotniejszych problemów polskiego kolejnictwa w sferze przewozów pasażerskich z korzyścią dla podróżnych. Wszyscy - zarządzający i pracownicy - jesteśmy przekonani, że jest miejsce dla transportu kolejowego w Polsce i polscy pasażerowie mogą korzystać z kolei na poziomie europejskim _ - powiedział z kolei szef Konfederacji Kolejowych Związków Zawodowych Leszek Miętek.

Związkowcy domagali się też wycofanie się z planowanych zwolnień w oddziale śląskim oraz wstrzymania dzierżawy składów dla regionalnej spółki Koleje Śląskie. Zarząd na te postulaty przystał.

Związkowcy mówili, że każda ze stron wychodzi z rozmów z niedosytem, bo obie ustąpiły w pewnych kwestiach, ale nie ma przegranych i wygranych. _ Wygrali pasażerowie _ - stwierdził szef kolejowej _ Solidarności _ Henryk Grymel.

Mówiąc o _ szczycie kolejowym _ Miętek stwierdził, że będą to prace podzespołów, które mają omówić wszystkie kwestie funkcjonowania kolei i potrwa on kilka miesięcy. Najważniejszą rzeczą jest, że szczyt nie będzie się odbywał w warunkach groźby strajku - dodał.

W ubiegłą środę - po niepowodzeniu negocjacji z zarządem - związkowcy zorganizowali 24-godzinny strajk - na trasy nie wyjechały niemal wszystkie pociągi PR. Zapowiedzieli też, że 24 sierpnia wznowią strajk na dwie doby, choć termin ten przesunięto później na 26 sierpnia.

Przewozy Regionalne - należące do samorządów wojewódzkich - uruchamiają dziennie ok. 2,7 tys. połączeń, z których korzysta średnio około 300 tys. pasażerów.

Kolejarze negocjują z zarządem Przewozów Regionalnych. Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/85/t20053.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/zarzad;zgodzil;sie;ze;zwiazkami;nie;bedzie;strajku,158,0,896670.html) Zarząd zgodził się ze związkami. Ale strajk... Rada nadzorcza Przewozów Regionalnych zgodziła się z postulatami związków zawodowych - poinformował minister infrastruktury Cezary Grabarczyk, który uczestniczy w rozmowach zarządu PR ze związkowcami.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/116/t154740.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/przewozy;regionalne;znamy;date;kolejnego;strajku,155,0,895131.html) Kolejny strajk na kolei. Jest nowa data Nie 24. a 26. sierpnia rozpocznie się strajk generalny w Przewozach Regionalnych.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/65/t154689.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/nie;ma;postepu;w;negocjacjach;kolejarze;pewni;swego,106,0,893290.html) Grabarczyk nie pomógł. Na razie impas Nie osiągnięto postępów w negocjacjach, jednak związkowcy są przekonani, że wieczorem uda im się podpisać porozumienie.
Tagi: strajk na kolei, strajk, wiadomości, kraj, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz