Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Strajkują transportowcy, Ateny sparaliżowane

0
Podziel się

Branża zdecydowanie protestuje przeciwko cięciom płac i reformom w sferze socjalnej.

Strajkują transportowcy, Ateny sparaliżowane
(PAP/EPA)
bEpyzsxx

Pracownicy branży protestują przeciwko cięciom płac i reformom w sferze socjalnej wprowadzanym przez socjalistyczny rząd Grecji, który próbuje wyciągnąć kraj z kryzysu.

Tramwaje i autobusy stanęły w Atenach na pięć godzin od godz. 11 czasu lokalnego, czyli godz. 10 czasu polskiego. Pracownicy metra prowadzili drugi dzień z rzędu, 24-godzinny strajk w geście poparcia dla kolegów, którym grozi utrata pracy. Ateńczycy pojechali tego dnia do pracy samochodami i w mieście utworzyły się potężne korki.

Związki zawodowe popierane przez partię komunistyczną wezwały na wiec w czwartek wieczorem. W środę rząd premiera Jeorjosa Papandreu ogłosił projekt dekretu prezydenckiego przewidującego ułatwienia dla firm w zwolnieniach pracowników.

bEpyzsxz

Opublikowano nowe dane o bezrobociu w Grecji: w pierwszym kwartale osiągnęło ono rekordowy, największy od 10 lat poziom 11,7 proc. Najwięcej ludzi bez pracy jest wśród młodzieży w wieku 15-29 lat - 22,3 proc.

Grecki parlament 6 maja przyjął program oszczędności. Był on warunkiem przyznania pogrążonemu w kryzysie zadłużenia publicznego krajowi pomocy z UE i MFW w wysokości 110 mld euro. Reformy dotyczą zwłaszcza sektora budżetowego i systemu emerytalnego.

bEpyzsya
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)