Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Straż Graniczna: wdrażanie systemu SIS II przebiega bez zakłóceń

0
Podziel się:

Wdrażanie Systemu Informacyjnego Schengen drugiej generacji (SIS II)
przebiega bez zakłóceń - poinformowała we wtorek Straż Graniczna. System dostarcza m.in. informacji
o osobach, które nie mają prawa wjazdu do strefy Schengen.

Wdrażanie Systemu Informacyjnego Schengen drugiej generacji (SIS II) przebiega bez zakłóceń - poinformowała we wtorek Straż Graniczna. System dostarcza m.in. informacji o osobach, które nie mają prawa wjazdu do strefy Schengen.

"Dzisiaj jesteśmy przełączani do tego systemu" - powiedziała PAP rzeczniczka komendanta głównego Straży Granicznej chor. Agnieszka Golias. Poinformowała, że cała operacja uruchomienia systemu m.in. w placówkach Straży Granicznej potrwa kilka godzin.

System Informacyjny Schengen, jedna z największych europejskich baz danych, został uruchomiony w Polsce 1 września 2007 roku. Każde państwo strefy Schengen wprowadza do systemu informacje, do których potem dostęp mają służby odpowiedzialne m.in. za ochronę granic, wydawanie wiz, a także policja.

Uruchomiony we wtorek SIS II zastąpił istniejący system, którego możliwości i wydajność kończą się z powodu coraz większej liczby danych przesyłanych między krajami Unii Europejskiej. Chodzi o ponad 40 mln danych zawierających informacje dotyczące poszukiwanych osób przekraczających granice oraz skradzionych przedmiotów.

Wydajność SIS II ma być pięciokrotnie wyższa. Ma ułatwić wymianę informacji o osobach i przedmiotach pomiędzy instytucjami, które są odpowiedzialne m.in. za kontrole graniczne. W odróżnieniu od swojego poprzednika SIS II ma być podłączony do systemu informacji wizowej (VIS), który wdrożono na polskich przejściach granicznych w listopadzie 2011 roku.

Budowany od lat SIS II kosztował kilkadziesiąt milionów euro; od samego początku miał ogromne opóźnienia. Początkowo zakładano, że będzie gotowy w 2007 roku, jeszcze przed wejściem Polski do strefy Schengen, potem termin przesunięto na 2009 rok. Po ostatniej próbie działania w 2010 r. Komisja Europejska obiecywała, że będzie gotowy w pierwszym kwartale 2013 roku.

SIS II dostarcza informacji na temat osób, które nie mają prawa wjazdu do strefy Schengen lub pobytu w niej oraz osób poszukiwanych w związku z działalnością przestępczą. System zawiera też informacje o zaginionych, w szczególności dzieciach oraz innych osobach, które należy otoczyć ochroną. Rejestrowane są w nim także dane na temat niektórych przedmiotów, np. samochodów, broni palnej, dokumentów tożsamości, które mogły zostać utracone lub skradzione, bądź wykorzystane do popełnienia przestępstwa.

W SIS II są przechowywane dane niezbędne do identyfikacji osoby m.in. jej zdjęcie i odciski palców. W strefie Schengen obowiązują ścisłe wymogi dotyczące ochrony danych. Jeśli są przechowywane dane na temat konkretnej osoby, ma ona prawo zażądać dostępu do nich i upewnić się, że są one poprawne i wprowadzono je zgodnie z prawem. Jeżeli jest inaczej, osoba ta może wnioskować o ich skorygowanie lub usunięcie.

Układ z Schengen to porozumienie z 1985 roku, które znosi kontrolę osób na granicach wewnętrznych między państwami członkowskimi. Do Strefy Schengen przystąpiły kraje Unii Europejskiej (bez Wielkiej Brytanii, Irlandii, Bułgarii, Rumunii i Cypru)
oraz Norwegia, Islandia, Szwajcaria i Liechtenstein. (PAP)

(planujemy kontynuację tematu)

gdyj/ abr/ bno/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)