Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Straż Graniczna: wdrożenie systemu VIS przebiegło bez zakłóceń

0
Podziel się:

Wdrożenie na polskich przejściach granicznych Wizowego Systemu
Informacyjnego (VIS) przebiegło bez zakłóceń - poinformowała w piątek PAP rzeczniczka komendanta
głównego Straży Granicznej Justyna Szmidt-Grzech.

Wdrożenie na polskich przejściach granicznych Wizowego Systemu Informacyjnego (VIS) przebiegło bez zakłóceń - poinformowała w piątek PAP rzeczniczka komendanta głównego Straży Granicznej Justyna Szmidt-Grzech.

Dzięki VIS możliwa jest wymiana informacji o wizach wydanych obywatelom państw spoza strefy Schengen.

Główne cele VIS to: uproszczenie procedury rozpatrywania wniosków wizowych, ułatwienie odpraw na przejściach na granicach zewnętrznych państw członkowskich i na terytoriach państw członkowskich Schengen, pomoc w identyfikacji osób, które mogą nie spełniać warunków wjazdu, pobytu lub zamieszkania na terytorium państw członkowskich.

Plan wdrożonego w nocy z czwartku na piątek na granicach systemu opracowała Komenda Główna Straży Granicznej. "System udało się wdrożyć bez żadnych zakłóceń. W tym czasie praca na przejściach granicznych odbywała się normalnie. Nie było większych niż zazwyczaj kolejek" - powiedziała Szmidt-Grzech.

VIS jest zintegrowanym systemem informatycznym, w którym gromadzone są dane dotyczące osób ubiegających się o wizy Schengen oraz informacje na temat wniosku wizowego, a także samej wizy - czy była wydana, anulowana, cofnięta lub przedłużona, czy też odmówiono jej wydania. System zawiera dane biometryczne - fotografie i odciski palców osoby składającej wniosek wizowy.

Dzięki temu funkcjonariusze służb granicznych podczas kontroli paszportowej mają możliwość weryfikacji tożsamości osób przekraczających granice strefy Schengen.

Jako pierwsze do VIS podłączone zostaną urzędy konsularne w Afryce Północnej (Algieria, Egipt, Libia, Maroko, Mauretania i Tunezja), które wydają wizy państw Schengen. Ponadto odciski palców będą pobierane od cudzoziemców ubiegających się o wizy w polskich przedstawicielstwach dyplomatycznych w Armenii, Azerbejdżanie oraz Malezji.

W przyszłym roku system VIS ma zacząć działać na Bliskim Wschodzie. Wszystkie z 2,5 tys. urzędów konsularnych państw Schengen na całym świecie powinny zostać podłączone do VIS w ciągu dwóch lat - informowała w październiku komisarz ds. wewnętrznych UE Cecilia Malmstroem, na wspólnej konferencji prasowej z polskim ministrem spraw wewnętrznych i administracji Jerzym Millerem.

Osoba ubiegająca się o wizę musi stawić się osobiście w konsulacie, by udostępnić swoje dane biometryczne. Będą one ważne przez 5 lat i mogą być wykorzystywane w przypadku składania kolejnych wniosków. Z obowiązku składania odcisków palców zwolnione są dzieci poniżej dwunastego roku życia, osoby, od których pobranie odcisków palców jest fizycznie niemożliwe, oraz posiadacze paszportów dyplomatycznych lub służbowych.

Systemu informacji wizowej VIS ma być podłączony do budowanego od lat Systemu Informacyjnego Schengen najnowszej generacji (tzw. SIS II), który z kolei ma zastąpić istniejący Schengen Information System (SIS I). Ten system został uruchomiony w Polsce 1 września 2007 r. Jest europejską bazą danych poszukiwanych osób i przedmiotów. Każde państwo strefy Schengen wprowadza do tej bazy dane, do których potem dostęp mają służby odpowiedzialne m.in. za ochronę granic i wydawanie wiz, a także policja.

Układ z Schengen to porozumienie z 1985 roku, które znosi kontrole osób na granicach wewnętrznych między państwami członkowskimi. Do układu z Schengen przystąpiły 22 kraje UE (bez Wielkiej Brytanii, Irlandii, Bułgarii, Rumunii i Cypru) oraz Norwegia, Islandia, Szwajcaria i Liechtenstein. (PAP)

gdyj/ itm/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)