Notowania

wiadomości
22.12.2013 08:00

Straż pożarna: już ponad 30 śmiertelnych ofiar czadu

Od września ponad 30 osób zmarło, a 700 zatruło się czadem - poinformowała straż pożarna. Strażacy apelują o rozwagę przy ogrzewaniu domów, sprawdzanie stanu pieców i przewodów kominowych. Warto też co jakiś czas przewietrzyć mieszkanie i kupić specjalne czujki.

Podziel się
Dodaj komentarz

Od września ponad 30 osób zmarło, a 700 zatruło się czadem - poinformowała straż pożarna. Strażacy apelują o rozwagę przy ogrzewaniu domów, sprawdzanie stanu pieców i przewodów kominowych. Warto też co jakiś czas przewietrzyć mieszkanie i kupić specjalne czujki.

"Liczba ofiar tlenku węgla wzrasta w okresie jesienno-zimowym, kiedy wiele domów i mieszkań jest dogrzewanych. Zatrucia występują także wiosną i latem, ale na szczęście nie są tak liczne" - powiedział PAP rzecznik komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Paweł Frątczak.

Przypomniał, że tym okresie niemal codziennie do straży pożarnej wpływają informacje o takich wypadkach. Od września strażacy interweniowali już blisko 1500 razy. Ponad 30 osób zmarło a ponad 700 zostało poszkodowanych w wyniku zatrucia tlenkiem węgla. Powodem większości zaczadzeń są niesprawne urządzenia grzewcze i wadliwa wentylacja pomieszczeń - wynika z najnowszych danych Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej.

"W takich przypadkach najważniejsza jest szyba reakcja, dlatego namawiamy ludzi do tego, żeby kupili czujki dymu i tlenku węgla i w ten sposób odpowiednio zabezpieczyli swoje mieszkania i domy" - powiedział Frątczak.

Resort spraw wewnętrznych i straż pożarna prowadzą kampanię informacyjno-edukacyjną pod hasłem "Nie dla czadu", informującą o zagrożeniach związanych z zatruciami tlenkiem węgla. Specjaliści informują o zaletach instalacji czujek czadu i dymu, które sygnalizują zagrożenie. Takie urządzenie kosztuje kilkadziesiąt złotych.

W ramach akcji do komend staży pożarnej w całym kraju trafiło kilkaset tysięcy ulotek informujących o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Strażacy przekazują je m.in. do urzędów i szkół. Ulotki rozdają także kominiarze podczas przeglądów instalacji kominowych w budynkach mieszkalnych. Strażacy przypominają, że zawsze należy przeczytać instrukcję obsługi urządzenia grzewczego i stosować się do jej zaleceń. W przypadku wątpliwości co do stanu technicznego piecyków nie należy ich używać.

Czad (tlenek węgla) jest gazem silnie trującym, bezbarwnym i bezwonnym. Powstaje w wyniku niezupełnego spalania - gazu, paliw płynnych i stałych - spowodowanego brakiem odpowiedniej ilości tlenu. Objawy zatrucia to: ból i zawroty głowy, duszność, trudności z oddychaniem, senność, nudności. W takiej sytuacji należy natychmiast zapewnić dopływ świeżego powietrza, jak najszybciej wynieść poszkodowaną osobę z pomieszczenia i rozluźnić jej ubranie, wezwać służby ratownicze - pogotowie ratunkowe, straż pożarną, ewentualnie pogotowie gazowe. Jeśli po wyniesieniu na świeże powietrze zaczadzona osoba nie oddycha, należy wykonać sztuczne oddychanie i masaż serca.

Tlenek węgla w układzie oddechowym człowieka wiąże się z hemoglobiną krwinek 250 razy szybciej niż tlen, blokując dopływ tlenu do organizmu. Następstwem ostrego zatrucia może być nieodwracalne uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego, niewydolność wieńcowa i zawał albo nawet natychmiastowa śmierć.

Prawo budowlane zobowiązuje zarządców i właścicieli obiektów budowlanych, w tym budynków mieszkalnych wielorodzinnych oraz jednorodzinnych, do przeprowadzania kontroli przewodów kominowych co najmniej raz w roku.

W sezonie grzewczym 2012/13 w wyniku zatrucia czadem zginęło w Polsce 91 osób. To o 15 mniej niż w poprzednim sezonie - 2011/12. (PAP)

gdyj/ itm/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz