Notowania

straż pożarna
21.08.2010 16:05

Strażacy już w Polsce, wrócili z największej akcji

Pomoc przy gaszeniu pożarów lasów i torfowisk w Rosji niosło 159 strażaków.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Strażacy brali udział w gaszeniu pożarów lasów i torfowisk w Rosji. W Suwałkach czeka ich jeszcze spotkanie z psychologiem. Jutro wrócą do swoich domów.

**Jak powiedział rzecznik Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej Paweł Frątczak, wszyscy wrócili do Polski zdrowi, nikt nie ucierpiał w akcji. Także sprzęt wrócił sprawny. _ - To największa akcja ratowniczo-gaśnicza od lat jaką przeprowadziliśmy za granicą. Zarówno my jak i Rosjanie oceniamy, że nasza pomoc została przeprowadzona tam dobrze _ - powiedział Frątczak.

Dowódca polskiej grupy ratowniczej w Rosji Dariusz Marczyński powiedział, że pierwszy tydzień pobytu w Rosji był najcięższy, szalały wtedy silne wiatry i walka z żywiołem była trudna.

Marczyński dodał, że akcja zakończyła się sukcesem, bo udało się opanować pożary. - _ Najpierw je zlokalizowaliśmy, ugasiliśmy je i przekazaliśmy teren formalnie stronie rosyjskiej. Rosjanie muszą teraz monitorować te tereny _ - powiedział Marczyński.

Po powrocie do kraju strażaków czeka briefing z psychologami, który zostanie przeprowadzony w Suwałkach. _ - To standard, kiedy grupa wraca z działań poza granicami kraju. Jutro wracają do domów _ - powiedział Frątczak.

W akcji w Rosji uczestniczyło 159 strażaków oraz 45 samochodów ratowniczo-gaśniczych. W operacji brali udział strażacy z Mazowsza, Śląska, Opolszczyzny, Lubelszczyzny, Podlasia oraz województw kujawsko-pomorskiego i lubuskiego.

Strażacy mieli ze sobą m.in. największą w kraju cysternę o pojemności 28 tys. litrów wody. Cysterna ta jest wykorzystywana przede wszystkim do akcji gaśniczych tam, gdzie dostęp do wody jest trudny lub nie ma go wcale, a potrzeby są duże.

W skład grupy weszły również tzw. samochody wężowe, pojazd ze sprzętem do ochrony dróg oddechowych, cysterna o pojemności 25 tys. litrów, pompy dużej wydajności do pompowania wody na znaczne odległości, samochód dowodzenia i łączności, autobus do przewozu ratowników oraz kontenery logistyczne i sanitarne.

Polscy ratownicy walczyli z żywiołem w rejonie klepikowskim. Do ich zadań należało gaszenie pożaru torfu, zapobieganie rozprzestrzenianiu się ognia na tereny, gdzie pożar już ugaszono lub nieobjęte ogniem, a także dozorowanie ugaszonych obszarów lasu i organizowanie zaopatrzenia wodnego.

Uczestniczyli m.in. w gaszeniu jednego z najtrudniejszych pożarów w regionie - w okolicach wsi Malinowka i Riabinowka. Powstrzymywali też ogień, który nacierał z sąsiedniego obwodu moskiewskiego. Ich pracę utrudniały ciężkie warunki meteorologiczne: wysoka temperatura - dochodziła do 42 stopni Celsjusza - oraz silny i zmienny wiatr.

Oprócz strażaków z Polski w gaszeniu pożarów lasów w Rosji brali też udział ratownicy z Armenii, Białorusi, Bułgarii, Łotwy i Ukrainy. Strażakom z Polski podziękował za pracę gubernator obwodu riazańskiego Oleg Kowalow. Gubernator wręczył im dyplomy honorowe, listy z wyrazami wdzięczności i prezenty.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/183/t103095.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/polscy;strazacy;pojechali;do;plonacej;rosji,4,0,652548.html) Polscy strażacy pojechali do płonącej Rosji Pomogą gasić pożary, w których zginęło już 52 Rosjan. Temperatura sięga 41 stopni.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/107/t103019.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/plomienie;zagrazaja;moskwie;modla;sie;o;deszcz,191,0,650687.html) Płomienie zagrażają Moskwie, modlą się o deszcz Już 34 osoby zginęły w pożarach szalejących w Rosji.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/206/t78286.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/240;tysiecy;osob;walczy;z;pozarami;w;rosji,112,0,650352.html) 240 tysięcy osób walczy z pożarami w Rosji Do walki z żywiołem włączyło się wojsko. W ciągu trzech dni zginęło 30 osób.
Tagi: straż pożarna, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz