Notowania

wiadomości
28.06.2011 13:44

Street Art Doping czyli graffiti w przestrzeni Warszawy

W Warszawie rozpoczyna się trzecia edycja festiwalu Street Art Doping. W lipcu niektóre punkty miasta zyskają nową szatę graficzną. Ich wygląd zmienią wymalowane na ścianach murale.

Podziel się
Dodaj komentarz

W Warszawie rozpoczyna się trzecia edycja festiwalu Street Art Doping. W lipcu niektóre punkty miasta zyskają nową szatę graficzną. Ich wygląd zmienią wymalowane na ścianach murale.

Przez cały miesiąc, w kilku punktach miasta, murale będą tworzyć artyści z Polski i zagranicy. Festiwal rozpocznie się 4 lipca, kiedy twórcy zaczną malować mural na ścianie kina Atlantic. Celem festiwalu jest - jak mówią organizatorzy akcji - otwarcie przestrzeni miejskiej na sztukę graffiti.

Pierwsza edycja Street Art Doping odbyła się w roku 2009. "Pomysł narodził się dwa lata temu, kiedy usłyszeliśmy, że Zarząd Dróg Miejskich chce udostępnić twórcom graffiti tereny do legalnego malowania" - powiedział PAP Przemek Dziubłowski, dziennikarz i pracownik organizującej festiwal Fundacji Do Dzieła!

"Skrzyknęliśmy więc ludzi ze środowiska zajmującego się malarstwem w przestrzeni publicznej i skontaktowaliśmy się z Zarządem Dróg Miejskich. Szukamy w mieście przestrzeni miejsc, którym sztuka street art mogłaby dodać wartości. Dobrym przykładem jest rondo Sedlaczka (położone niedalego stadionu Legii Warszawa - PAP). Wcześniej można tam było znaleźć wypisane na murach przekleństwa, a teraz mamy tam 20 słupów z ciekawymi pracami graffiti w bardzo różnej stylistyce" - tłumaczył Dziubłowski.

W czasie trwania poprzednich edycji Street Art Doping powstały murale m.in. na wspomnianych słupach przy rondzie Sedlaczka oraz przy rondzie Wolnego Tybetu na Odolanach. W ubiegłym roku, w ramach festiwalu, powstał też mural na budynku Och-Teatru Krystyny Jandy.

W tym roku efekty pracy twórców sztuki street art będzie można zobaczyć m.in. na ścianie Kina Atlantic przy ul. Chmielnej, na murach pawilonów na Nowym Świecie, na ścianie Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej przy ulicy Żelaznej. Twórcy wrócą też na Rondo Sedlaczka, gdyż, według organizatorów, jest tam jeszcze dużo miejsca do malowania graffiti.

Wśród artystów, którzy będą malować w tym roku, znajdą się m.in. pochodzący z Wenezueli Satone oraz twórcy i zespoły polskie: M-City, Base 23, Chazme, Sepe, Tone, Aqualoopa.

Zwieńczeniem tegorocznej edycji Street Art Doping będzie wystawa prac malarskich. "Chcemy pokazać, że artyści graffiti rozwijają się, że malują także na płótnach" - powiedziała PAP Katarzyna Dziubłowska z Fundacji Do Dzieła! Wystawa obejmować będzie obrazy oraz instalacje przestrzenne, m.in. przedmioty dmuchane. Można ją będzie obejrzeć w Soho Factory, przy ulicy Mińskiej od 22 do 31 lipca. (PAP)

maz/ hes/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz