Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Stres najczęstszą przyczyną zaburzeń psychicznych

0
Podziel się:

Nerwice związane ze stresem to najczęstszy
typ zaburzeń leczonych w śląskich poradniach zdrowia psychicznego
- wynika z raportu o zdrowiu psychicznym mieszkańców Śląska
przygotowanego z okazji Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego przez
Śląskie Centrum Zdrowia Publicznego (ŚCZP) w Katowicach.

bEKEiXkR

Nerwice związane ze stresem to najczęstszy typ zaburzeń leczonych w śląskich poradniach zdrowia psychicznego - wynika z raportu o zdrowiu psychicznym mieszkańców Śląska przygotowanego z okazji Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego przez Śląskie Centrum Zdrowia Publicznego (ŚCZP) w Katowicach.

Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego, którego głównym celem jest edukacja społeczna i upowszechnianie wiedzy na temat zdrowia psychicznego, obchodzony jest co roku 10 października. Tematem tegorocznych obchodów ma być wpływ, jaki na zdrowie psychiczne mogą wywierać różnice kulturowe i etniczne.

Jak oceniają specjaliści psychiatrzy, na razie w Polsce różnice te nie są dominującym czynnikiem chorobotwórczym. Najpoważniejszym problemem jest natomiast - ich zdaniem - codzienny stres, który m.in. w zeszłym roku określono jako przyczynę 30 proc. wszystkich leczonych na Śląsku zaburzeń psychicznych - poza uzależnieniami.

bEKEiXkT

Ze statystyk ŚCZP wynika, że w 2006 r. w blisko pięciomilionowym woj. śląskim zaburzenia psychiczne leczyło ponad 120 tys. osób. Oprócz stresu, jako przyczynę 12 proc. zdiagnozowanych zaburzeń wskazywano schizofrenię, prawie 10 proc. - problemy psychiczne warunkowane fizjologicznie, a po 9 proc. - epizody afektywne i nawracającą depresję.

W ubiegłym roku pacjentom woj. śląskiego udzielono 775 tys. porad (rok wcześniej prawie 840 tys. porad), w tym: 480 tys. porad psychiatrów i 295 tys. porad psychologów i innych terapeutów. Wydano blisko 10 tys. skierowań do stacjonarnych placówek psychiatrycznych i odwykowych. Z psychoterapii korzystało prawie 75 tys. osób.

Według szacunków Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), do 2020 r. choroby psychiczne staną się jednym z poważniejszych problemów zdrowotnych w populacji europejskiej. Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego (World Mental Health Day) po raz pierwszy zorganizowano 10 października 1992 r.

Początkowo dzień nie był poświęcony żadnym konkretnym problemom, jego celem była promocja zdrowia psychicznego i społeczna edukacja na ten temat. Od 1994 r. Światowe Dni Zdrowia Psychicznego mają swoje tematy przewodnie, określane każdorazowo przez specjalistów Światowej Federacji Zdrowia Psychicznego.

bEKEiXkZ

ŚCZP to instytucja podległa wojewodzie śląskiemu. Do jej zadań należy m.in. obróbka danych, przygotowywanie analiz dotyczących zdrowia mieszkańców regionu i funkcjonowania systemu ochrony zdrowia, a także obsługa konsultantów wojewódzkich w dziedzinie medycyny i farmacji oraz kontrola śląskich zakładów opieki zdrowotnej. (PAP)

mtb/ abe/

bEKEiXlu
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)