Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Strona litewska liczy na zakończenie pracy ekspertów ds. edukacji

0
Podziel się:

Strona litewska liczy na to, że poniedziałkowe spotkanie polsko-litewskiego
zespołu ds. edukacji w Augustowie, który m.in. rozpatruje kontrowersyjną litewską ustawę o
oświacie, będzie już ostatnim.

Strona litewska liczy na to, że poniedziałkowe spotkanie polsko-litewskiego zespołu ds. edukacji w Augustowie, który m.in. rozpatruje kontrowersyjną litewską ustawę o oświacie, będzie już ostatnim.

"Liczymy na to, że będzie to już nasze końcowe spotkanie" - powiedział w sobotę agencji BNS współprzewodniczący polsko-litewskiego zespołu ekspertów, wiceminister oświaty Litwy Vaidas Bacys.

Przedstawiciele społeczności polskiej na Litwie również liczą na zakończenie pracy zespołu ekspertów, ale przede wszystkim chcą, by zespół przyjął konkretne ustalenia.

"Mogą to być nawet niekorzystne dla nas ustalenia, ale chcemy konkretów" - powiedział w niedzielę PAP przewodniczący Stowarzyszenia Nauczycieli Szkół Polskich na Litwie "Macierz Szkolna", członek zespołu ekspertów Józef Kwiatkowski.

Polsko-litewski zespół ds. edukacji został powołany z inicjatywy premierów obu krajów w wyniku protestów społeczności polskiej na Litwie przeciwko nowej ustawie o oświacie, która ich zdaniem pogarsza sytuację szkolnictwa polskiego na Litwie.

Zgodnie z nową ustawą, od 2013 r. w szkołach litewskich i szkołach mniejszości narodowych egzamin maturalny z języka litewskiego zostanie ujednolicony. Tymczasem program nauczania języka litewskiego w szkołach litewskich i nielitewskich się różni. W szkołach litewskich język litewski jest wykładany jako język ojczysty, a więc w szerszym wymiarze, natomiast w szkołach mniejszości - jako państwowy. Ponadto język litewski, jak podkreślają Polacy na Litwie, zawsze pozostanie dla przedstawicieli innych narodowości językiem wyuczonym, toteż chcą, by egzamin z tego języka nadal był zróżnicowany.

Ustawa zakłada też, że od 1 września w szkołach mniejszości narodowych lekcje historii i geografii Litwy oraz wiedzy o świecie w części dotyczącej Litwy mają być prowadzone w języku litewskim. W całości po litewsku będzie wykładany przedmiot o nazwie "podstawy wychowania patriotycznego".

Zespół ekspertów został powołany m.in. w celu oceny ustawy i ewentualnie zainicjowania jej nowelizacji. "Ale - jak zaznacza Kwiatkowski - strona litewska ciągle sprowadza dyskusję do sposobu praktycznego wdrażania w życie nieprzychylnej nam ustawy".

Minister oświaty Litwy Gintaras Steponaviczius w czwartek w litewskim Sejmie oznajmił nawet, że widzi postęp w realizacji nowej ustawy o oświacie, tymczasem rodzice dzieci ze szkół polskich na Litwie w piątek po raz kolejny zaapelowali do zespołu ekspertów ds. edukacji o opracowanie rekomendacji umożliwiających Ministerstwu Oświaty i Nauki Litwy przygotowanie i zgłoszenie do litewskiego Sejmu poprawek do aktualnie obowiązującej ustawy.

Poniedziałkowe spotkanie polsko-litewskiego zespołu ds. ekspertów będzie już czwartym. Dotychczas nie podjęto żadnych konkretnych decyzji dotyczących kwestii poruszanych przez mieszkających na Litwie Polaków.

Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)

aki/ mw/ mag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)