Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

"Struktury ciała" - wystawa fotograficznych aktów Dłubaka

0
Podziel się:

Fotograficzne akty Zbigniewa Dłubaka, jednego z najważniejszych fotografów
polskiej powojennej awangardy zaprezentowane będą na wystawie "Struktury ciała", przygotowanej
przez Fundację Archeologia Fotografii. Ekspozycja dostępna będzie od piątku 27 września.

Fotograficzne akty Zbigniewa Dłubaka, jednego z najważniejszych fotografów polskiej powojennej awangardy zaprezentowane będą na wystawie "Struktury ciała", przygotowanej przez Fundację Archeologia Fotografii. Ekspozycja dostępna będzie od piątku 27 września.

Zbigniew Dłubak nad tematem aktu zaczął pracować około 1958 roku. Pozostał on głównym motywem w jego twórczości fotograficznej do końca jego aktywności artystycznej. "Dłubak nigdy jednak nie był uważany za fotografa specjalizującego się w akcie, ale paradoksalnie to właśnie akty - swoiste ich układy służyły artyście do wypowiedzenia się na temat języka fotografii, struktury powstawania i odczytywania znaczeń" - powiedziała PAP kuratorka wystawy Karolina Ziębińska-Lewandowska.

Według kuratorki, Dłubak zestawiając akty w pewne kompozycje, układy tworzył swój system znaków; można te jego działania i poszukiwania twórcze łączyć z modną w kulturze - w okresie, gdy jego prace powstawały - teorią znaków, czyli semiotyką.

Na wystawie pokazanych będzie dwanaście plansz, a na każdej z nich po 8-12 sfotografowanych aktów. Jest to wybór prac z lat 1970-1978, p.t. "Gestykulacje", które były wykonane w bardzo wielu wariantach z wieloma modelkami. Ciała kobiece są na tych fotografiach pozbawione głów. "Artysta skupia się na formie kobiecego ciała, strukturze skóry, ukazuje ją w przybliżeniu, powiększeniu" - zauważa Ziębińska-Lewandowska.

Jak zapowiada kuratorka eksponowanym fotografiom towarzyszyć będą szkice i dokumentacja do "Ikonosfery I", z 1967 roku, które "świadczą o wyjątkowo konsekwentnej, rygorystycznej i fascynującej pracy z kobiecym ciałem". Wystawa "Struktury ciała" wydobywa te właśnie wątki z obszernego dorobku artysty.

Autorem aranżacji wystawy jest Jan Strumiłło.

Zbigniew Dłubak (1921-2005) - polski teoretyk sztuki, malarz i fotograf. W czasie II wojny światowej był więźniem Auschwitz i Mauthausen, gdzie organizował krótkie pokazy artystyczne - "pierwszą wystawę zorganizował na pryczy w baraku obozowym". Współpracował z galeriami: Krzywe Koło, Współczesna, Mała Galeria, Labirynt, Zamek, Remont, Permafo, Foto-Medium-Art. Razem z Marianem Boguszem i Kajetanem Sosnowskim założył Grupę 55 (1955). W latach 1953-1972 był redaktorem naczelnym miesięcznika "Fotografia". Wykładał w Wyższej Szkole Filmowej i Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi (1966-1975). Był inicjatorem Seminarium Warszawskiego, grupy młodych artystów pracujących nad teorią sztuki (1975-1982). Od 1982 mieszkał w Meudon pod Paryżem.

Wystawa, w szerszej wersji, po raz pierwszy prezentowana była w ramach programu głównego tegorocznego festiwalu Photoespana w Madrycie.

Ekspozycji towarzyszy katalog pod redakcją Karoliny Ziębińskiej-Lewandowskiej z esejem Chantal Pontbriand. Wystawa w Galerii Fundacji Archeologii Fotografii przy ul. Andersa 13 zostanie otwarta w piątek w ramach Weekendu Grafiki Warszawskiej i czynna będzie do końca października. (PAP)

abe/ mlu/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)