Notowania

wiadomości
15.06.2012 20:01

Struzik: potrzebne projekty efektywnego zarządzania energią

Już teraz samorządy powinny przygotowywać projekty, które będą mogły ubiegać się o dofinansowanie ze środków unijnych w latach 2014-20, zwłaszcza w zakresie efektywnego zarządzania energią i nowych jej źródeł - uważa marszałek woj. mazowieckiego Adam Struzik.

Podziel się
Dodaj komentarz

Już teraz samorządy powinny przygotowywać projekty, które będą mogły ubiegać się o dofinansowanie ze środków unijnych w latach 2014-20, zwłaszcza w zakresie efektywnego zarządzania energią i nowych jej źródeł - uważa marszałek woj. mazowieckiego Adam Struzik.

W starostwie powiatowym w Płocku samorządowcom z tego regionu Struzik przedstawił w piątek założenia podpisanego w kwietniu Mazowieckiego Paktu na rzecz Oszczędności Energii (MPOE).

"Warto myśleć w swoich działaniach i strategiach o tak ważnych zadaniach, jak ograniczanie emisji dwutlenku węgla, pozyskiwanie nowych, odnawialnych źródeł energii, o inteligentnym i oszczędnym zarządzaniu energią, i przygotowywać obszary projektów na następny okresu" - przekonywał samorządowców Struzik.

Podkreślił, że MPOE nawiązuje w swojej idei do zobowiązań Polski, jako członka Unii Europejskiej w ramach celów, jakich uzyskanie do 2020 r. wspólnota wyznaczyła w programie "3x20", czyli w zmniejszenie o 20 proc. emisji gazów cieplarnianych, zmniejszenie zużycia energii o 20 proc. i zwiększenie do 20 proc. udziału energii z odnawialnych źródeł w jej całkowitym zużyciu.

"Wśród tych zadań bardzo istotne jest obniżenie zużycia energii, co możemy uzyskać poprzez działania podnoszące efektywność energetyczną, jak na przykład uzupełnianie źródeł energii, ograniczenie strat w jej wykorzystywaniu. To jest już wyzwanie nie tylko wspólnot samorządowych, ale także krajowe, europejskie, można powiedzieć - światowe" - oświadczył Struzik.

Marszałek zwrócił uwagę, że w ramach perspektywy budżetowej Unii Europejskiej na lata 2014-20 sytuacja woj. mazowieckiego może okazać się inna niż pozostałych regionów Polski. Z uwagi na przekroczenie poziomu 75 proc. średniej unijnej dochodu narodowego na mieszkańca woj. mazowieckie może bowiem utracić status regionu rozwijającego się, gdzie wsparcie środków unijnych jest najwyższe.

"To oznacza, że musimy się skoncentrować, również w sensie poszukiwania środków, na takich obszarach i takich projektach, w których będziemy mogli te pieniądze pozyskiwać. Myślę tu i o samorządach, ale i o przedsiębiorcach, o wszystkich, którzy chcieliby, tak jak do tej pory, korzystać ze wsparcia unijnego" - powiedział Struzik.

"Mówiąc obrazowo pewnie będzie znacznie mniej pieniędzy na drogi i mosty, ale będą pieniądze na działania efektywnościowe w wykorzystaniu energii, na budowanie inteligentnych budynków z dużą efektywnością energetyczną, dostosowanie obiektów użyteczności publicznej do takich właśnie parametrów, pewnie będą też pieniądze na transport szynowy, a mniej będzie na tradycyjne obszary infrastruktury. Warto o tym wiedzieć i pamiętać" - wyjaśnił marszałek.

Dodał przy tym, że samorząd woj. mazowieckiego przygotowuje już, równolegle z aktualizacją strategii rozwoju, założenia do regionalnego programu operacyjnego na lata 2014-20. W ramach tego programu na lata 2007-13 woj. mazowieckie otrzymało 1,86 mld euro - to największy z 16. regionalnych programów operacyjnych.

Celem MPOE jest zachęcenie pomiotów publicznych z woj. mazowieckiego do podjęcia działań na rzecz ochrony środowiska, nowoczesnych metod wytwarzania i przesyłania energii oraz wdrażania nowych technologii energetycznych. Porozumienie podpisali 10 kwietnia m.in. przedstawiciele mazowieckich organizacji samorządowych, w tym marszałek woj. mazowieckiego Adam Struzik, przewodniczący Konwentu Powiatów Województwa Mazowieckiego Bogdan Mirosław Pągowski (starosta wyszkowski), a także przedstawiciele instytucji i podmiotów energetycznych, działających w regionie: RWE Polska, Energa i PGNiG. (PAP)

mb/ mki/ mhr/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz