Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Struzik: PSL nie mówi o parytetach, tylko wprowadza je w życie

0
Podziel się

PSL nie musi mówić o parytetach, bo wprowadza je w życie; na Mazowszu na
siedem okręgów wyborczych do sejmików województwa, w pięciu listy samorządowe PSL otwierają kobiety
- powiedział w piątek podczas konferencji PSL marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik.

bEhadwMR

PSL nie musi mówić o parytetach, bo wprowadza je w życie; na Mazowszu na siedem okręgów wyborczych do sejmików województwa, w pięciu listy samorządowe PSL otwierają kobiety - powiedział w piątek podczas konferencji PSL marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik.

"PSL nie musi mówić o parytetach, PSL te parytety wprowadza w sposób praktyczny" - mówił Struzik na konferencji pt. "Ani słowa o parytetach". W spotkaniu uczestniczyła m.in. minister pracy i polityki społecznej Jolanta Fedak (PSL) oraz kandydatki Stronnictwa w nadchodzących wyborach samorządowych.

Jak podkreślił Struzik, na Mazowszu na siedem okręgów wyborczych do sejmików województwa w pięciu okręgach listy samorządowe PSL otwierają kobiety - w Warszawie m.in. obecna wiceminister sportu i turystki Katarzyna Sobierajska, w Siedlcach - Ewa Orzełowska.

bEhadwMT

PSL wystawia także dwie kandydatki na prezydentów miast: Elżbietę Szymanik w Ciechanowie i Ewę Orzełowską w Siedlcach - zaznaczył Struzik.

Minister Fedak podkreślała, że obecnie w samorządzie działa znacznie więcej kobiet, niż w 1998 roku, gdy ona zaczynała działalność samorządową. "Jest też niezła zmiana, jeśli chodzi o udział kobiet we władzach centralnych. Ale nie ulega wątpliwości, że niedostateczna" - oceniła.

Jej zdaniem, najważniejsza z punktu widzenia priorytetów państwa jest "inwestycja w człowieka, w rodzinę, w dzieci". "Rola kobiet w samorządzie, a także w rządzie centralnym polega na tym, że musimy zmienić ten sposób myślenia, który polega na tym, że wybudujemy wielkie stadiony, olbrzymie bloki, a nie będzie komu po nich jeździć, nie będzie komu mieszkać w tych blokach i nie będzie komu w przyszłości pracować na nasze emerytury" - uważa Fedak.

Jak zaznaczyła, to rola kobiet nie tylko na szczeblu regionalnym, ale także centralnym.

bEhadwMZ

Zorganizowana w Warszawie konferencja była transmitowana przez internet do kilkunastu województw w Polsce, w których w tym samym czasie trwały podobne spotkania PSL.

"Zintegrowaną konferencją transmitowaną przez internet do wszystkich regionów naszego kraju, PSL rozpoczyna już bardzo intensywną kampanię do samorządów" - podkreślił Struzik.

Jak mówił, piątkowa konferencja poświęcona roli kobiet w samorządach i w życiu publicznym jest pierwszą z cyklu siedmiu konferencji planowanych przez Polskie Stronnictwo Ludowe; mają one być poświęcone m.in. edukacji, kulturze i zdrowiu. "Będziemy omawiali wszystkie fundamentalne sprawy dla państwa, dla rządu, dla dalszego rozwoju naszego kraju" - zapowiedział Struzik.

PSL - mówił - będzie starało się przełamać "te zaklęte rewiry", że jest partią wyłącznie środowiska wiejskiego. "Uważamy, że kraj, cała nasza wspólnota jest całością, dlatego też wystawiać będziemy kandydatki i kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast" - zaznaczył.

bEhadwNa

Według niego, Stronnictwo jest partią o silnej reprezentacji w samorządach w całym kraju, "o silnej podstawie zbudowanej na samorządach" (...) i śmiało można powiedzieć o PSL, że jest to Polskie Stronnictwo Samorządowe". (PAP)

sdd/ mok/

bEhadwNu
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)