Notowania

tajlandia
27.04.2011 08:08

Strzały na granicy Kambodży z Tajlandią

To już szósty dzień nowych walk na granicy między oboma krajami.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/ EPA)

*Na granicy Kambodży z Tajlandią doszło do kolejnych starć między wojskami obu krajów i wzajemnego ostrzału artyleryjskiego - poinformowały władze kambodżańskie. *

Rzecznik rządu kambodżańskiego poinformował, że zaplanowane na dziś rozmowy w sprawie rozejmu nie odbędą się. W negocjacjach w stolicy Kambodży Phnom Pehn mieli wziąć udział ministrowie obrony obu krajów. _ - Nigdy nie wierzyliśmy w to, że przedstawiciele Tajlandii przyjadą do nas _ - powiedział rzecznik.

To już szósty dzień nowych walk na granicy między oboma krajami. Kambodża i Tajlandia roszczą sobie prawo do 4,6 km kwadratowych terenu w pobliżu XI-wiecznej świątyni Preah Vihear.

Tam właśnie w lutym tego roku doszło do starć między siłami obydwu krajów, w których zginęło 13 żołnierzy. Były to pierwsze walki od rozpoczęcia konfliktu granicznego w 2008 roku między obydwoma państwami. Wysiedlono wtedy po 20 tysięcy ludzi po obydwu stronach granicy.

Żołnierze zginęli w ubiegłotygodniowych walkach na granicy (NDT TV, ang.):

Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości ONZ przyznał świątynię Preah Vihear Kambodży w 1962 roku, jednak nigdy w jasny sposób nie określono, do kogo należy teren wokół niej.

Do zaostrzenia sporu doszło w 2008 roku, gdy Bangkok najpierw poparł, a następnie odrzucił propozycję Phnom Penh, aby świątynię wpisać na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Od 2008 roku w okolicy świątyni doszło do kilku potyczek między wojskami Tajlandii i Kambodży. Obie strony zajęły pozycje wokół spornego wzgórza, na którym znajduje się świątynia.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/9/t131337.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/onz;pogodzi;tajlandie;z;kambodza,86,0,768342.html) ONZ pogodzi Tajlandię z Kambodżą? Konflikt wokół świątyni Preah Vihear wpływa negatywnie na wizerunek obu państw.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/45/t131117.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/starcia;na;granicy;kambodzy;z;tajlandia,30,0,767006.html) Starcia na granicy Kambodży z Tajlandią Niedaleko spornej świątyni Praeh Vihear słychać strzały z broni maszynowej i dział.
Tagi: tajlandia, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz